Odpowiedzi

2010-01-23T17:47:59+01:00
(A)Starozytna Grecja zajmowała południową część Półwyspu Bałkańskiego - Peloponez, wyspy na Morzu Egejskim orza zachodnie wybrzeże Azji Mniejszej.
(A)Południową część Półwyspu Bałkańskiego ,tzw.Grecję właściwą od trzech stron oblewały morza : Egejskie, Jońskie i Śródziemne.
(A) Grecy zajmowali się:
-rolnictwem - uprawiali oliwki, winorośla, zboża, hodowali kozy , owce
- rzemiosłem - ze srebra wytwarzali ozdoby , z żelaza narzędzia a z glinki narzynia
- rybołówstwem - połowy były dla ważnym źródłem zdobywania pożywienia
- handlem - przywożono skóry , futra, wyroby metalowe , a wywożono oliwe, wino , srebro.
(A)Olimpiady były świętami ku czci Zeusa, odbywały się co 4 lata w Olimpii, trwały 5 dni. Na czas ich trwania zawierano rozejmy, przerywano wojny.
(A) Sparta była położona na południu Grecji, w Lakonii.Panował tam ustrój monarchii i duże znaczenie miała rada starszych.Wychowanie spartańskie było bardzo surowe, nacisk kładziono na rozwój fizycznym, którego celem było wychowanie żołnierza.
(A) Najważniejsze instytucje demokracji ateńskiej to zgromadzenie ludowe, Rada Pięciuset, urzędnicy i sądy przysiegłych.
(A) Okres największej świetności Aten przypadł na V w.p.n.e. kiedy rzadził Perykles. Był on wybitnim politykiem i mówcą, wprowadził pensje dla urzędników, co umożliwiło pełnienie urzędów ludziom mniej zamoznym. Jego czasy nazywane są czasami Wielkiego Peryklesa.

(A) to akapit
(w razie jakbyś potrzebował do tego jeszcze cos o Akropolu , Teatrze ateńskim czy architekturze i sztuce to daj znać , bo nie wiedziałam czy to pisac )