Odpowiedzi

2010-01-23T18:46:15+01:00
Akropol -
Wzgórze Akropol, zwieńczone ruinami Partenonu, to jeden z archetypów kultury europejskiej. Perykles chciał by świątynia stała się wspaniałym, charakterystycznym elementem krajobrazu, symbolem wielkości miasta. odwiedzany przez Wzgórze góruje nad miastem, aby do niego dotrzeć od strony Plaki trzeba je obejść wokół , gdyż na wzgórze prowadzi tylko jedno wejście. Przez wyruszeniem na Akropol warto się zaopatrzyć w wodę gdyż na górze, jak również przed wejściem nikłe są szanse by ją kupić, a skwar do góry jest niemiłosierny.

Partenon -
Budowę Partenonu rozpoczęto w 447 roku p.n.e. Świątynię zaprojektowali architekci Kalikrates i Iktinos, prace nad jej realizacją trwały 9 lat. Miała ona pomieścić dwunastometrowj wysokości posąg Ateny Partenos, wykonany przez Fidiasza.

Teatr Dionizosa -
Jest to najsłynniejszy teatr grecki. Został wybudowany w Atenach u stóp Akropolu. Kształt być może wywodzi się od miejsca pierwotnych spotkań koło świątyni Dionizosa w Atenach. Na początku V w. p.n.e. zainstalowano tu drewniane ławy, a skene była prowizorycznym barakiem, w którym najpierw jeden, później dwóch i więcej aktorów przebierało się w odpowiednie stroje. Stałą częścią teatru był thymele (ołtarz-grób) stojący pośrodku orchestry.

Miałam to wszystko na historii w książce.
Chyba jest dobrze.
Pozdrawiam :-)
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T18:49:37+01:00
1 Agora- był to rynek. Było na niej kilka charakterystycznych budowli,np. stoa(zadaszone kolumny) Agora znajdowała się u podnóża Akropolu. Kupcy tu sprzedawali swoje materiały własnych wyrobów oraz te sprowadzane za granicy. Poza tym na aNGORZE ODBYWAŁY się liczne uroczystości.
Budowle znajdujące się na Angorze:
1 Budynek sądu
2Studnia
3Stoa południowa
4Heliaiaiaia
5 Kolonos
6 Tolos
7 Stoa Zeusa
8Ołtarz Dwunastu Bogów
9Stoa Królewska
10 Świątynia Afrodyty Urania


Akropol-wzgórze wapniowe, ma ono wysokość 90m, (względna)
Wybudowano tam Cytadele były tam budowane światynie ale zostały zniszczone poprzez wojny, jednak Perykles postanowił je odbudować
świątynie:
Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje
Nad odbudową pracował Fidiasz


Wieża Wiatrów- jest to wieża marmurowa która jest zbudowana w kształcie ośmiokąta.
Na ścianach na zewnatrz jest 8 zegarów słonecznych. Natomiast wewnątrz znajduje sie klepsydra.
Na szczycie widnieli posągi bogów wiatru. Wieża ta jes jedną z najlepiej zachowanych starożytnych budowli.
Ma 12m, wysokości.

:)