Zadania z podręcznika Język Polski "Świat w słowach i obrazach"
(Zgodnie z nową podstawą programową)

Zadania od 2 do 4 strona 239 związane z lekturą "Zemsta"

Polecenia:
2.Które z głównych postaci działają przeciw sobie,które zaś mają wspólny cel ?
3.Według słownika języka polskiego "zemsta" to "odwet za zło,za doznaną krzywdę".Kto się na kim i za co mści w komedii Fredry?Wymień poczynania bohaterów ułożone w pary: wyrządzona krzywda-->odwet.
*Możesz te zdarzenia przedstawić na rysunku,dzieląc stronę na połowę linią (czy murem)
4.Wyjaśnij w kilku zdaniach znaczenie tytułu.Zastosuj w tekście wybrane sformułowania z ramki i wykorzystaj imiona bohaterów dramatu.

RAMKA:
pragnienie(żądza)zemsty,pałać chęcią zemsty,poprzysiąc komuś zemstę,wywrzeć na kimś zemstę,obawiać się zemsty

Opinia NAJ czeka na najlepszą odpowiedz :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T00:22:10+01:00
Zadanie 2
Przeciw sobie działają niemal wszyscy. Rejent przeciwko Cześnikowi, a Cześnik przeciwko Rejentowi. Każy z nich w każdej sytuacji stara się zrobić na przekór temu drugiemu. Sporo knuje też Podstolina - razem z Rejentem planują jej ślub z Wacławem. Należy też pamiętać o Papkinie - ten cały czas razem z Cześnikiem zastanawiają się jak uprzykrzyć życie Rejentowi. Tymczasem Klara i Wacław mają wspólny cel - pragną wziąć ślub, lecz jednocześnie robią to potajemnie i bez zgody Milczka i Raptusiewicza.

Zadanie 3
Wacław zostaje skrzywdzony przez Rejenta który zmusza go do ślubu z Podstoliną --> odwet: Wacław na przekór ojcu żeni się z Klarą.
Cześnik który nie zostaje powiadomiony o remoncie muru granicznego --> odwet: wstrzymuje budowę muru
Mularze których "brutalnie" przegonił Cześnik --> odwet: za namową Rejenta spisują pismo że byli bici, kaleczeni i pozbawieni chlebe
Rejent, w stosunku do którego Papkin zachowuje się bezczelnie --> odwet: Rejent solidnie Papkina nastraszył
Cześnik, którego po intrydze Podstolina rzuciła dla Wacława --> odwet:Cześnik żeni Wacława z Klarą, sprawiając że Podstolina zostaje sama


Zadanie 4
Moim zdaniem Aleksander Fredro nadał swojej komedii tytuł "Zemsta", ponieważ bohaterowie, jak na przykład Cześnik i Rejent pałają do siebie żądzą zemsty. Większość bohaterów odczuwa pragnienie zemsty. Tytuł jest bardzo ważny bo mówi wiele o utworze. Sądzę, że Fredro streścił po prostu w jednym słowie całą swoją komedię.

Mam nadzieję że pomogłam :)
62 4 62