Odpowiedzi

2010-01-24T19:43:35+01:00
Pod rozwagę chciałabym podać dwa dzieła romantyzmu. Jedno należy to literatury, drugie zaś do malarstwa. Głębszej analizie poddam podobieństwa i różnice w przesłaniu tratwy "meduzy" i jendego z sonetu krymskich Adama Mickiewicza pt."burza". Zakładam, że podane dzieła łączy jedna wspólna nić przekazu. Ukazuje ona rozpacz, gorycz ale i nadzieje, dla tych co wytrwają w niej do końca.

W utworze Mickiewicza, pierwsza zwrotka opisuje widok ostatnich chwil statku i jego załogi. Na klimat paniki i niebezpieczeństwa składają się dramatyczne opisy sytuacji na przykład: 'słońce krwawo zachodzi, z nim reszta nadzieja'. W kontekście nadchodzącej śmierci, epitet 'krwawo' dodaje grozy i niepokoju. Podobnie w dziele Guarliego, odczucia, jakie mogą budzić ciemno brązowe barwy, stan morza i grymasy na twarzach rozbitków, świadczą o bezsilności wobec bezlitosnego losu.

Drugiej zwrotce sonetu możnaby z pewnością nadać tytuł "triumf śmierci", gdyż przytoczony jest bezpośrdeni jej opis. Żniwiaż życia niczym "żołnież szturmuje w połamane mury"... Kolejne dwa wersy opisują spustoszenie, jakie uczyniła śmierć. Ich odzwierciedlenie znajdujemy w martwych postaciach, których zwłoki spoczywają, na dryfującej tratwie 'meduzy'. Kolejne podobieństwo można spostrzec w ostatnim wersie trzeciej zwrotki, gdzie możemy przeczytać, że ci, którzy zostali przy życiu "modlą się przed śmiercią, aby śmierć odegnać". Modlitwa jest słowem nadziei, prośbą o ocalenie. 'Krwawe słońce' nie zabrało więc całej nadziei. Wśród stosu trupów, na tratwie, możemy zobaczyć uniesione ręce, twarze wykrzywione w krzyku... To wołanie o pomoc statku, który choć jest daleko, ledwo co widoczny na horyzoncie, jednak jest a wraz z nim nadzieja na przetrwanie.
Uważam, że na podstawie przytoczonych argumentów, mogę orzec o podobieńswie obrazu tratwy'mezusy' i sonetu 'burza'. Cechuje je wyraz przesiwstawnych ze sobą beznadziei, pod postacią trupów i sztormu, oraz wiara w ratunek i zwycięstwo nad śmiercią. Obydwa dzieła charakteryzują epokę romantyzmu, pełną uczuć i walk wewnetrznych, czego są przenośnią
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T19:50:51+01:00
W tym wierszu chodzi o nadzieje na lepsze jutro i na lepszy świat.Podmiot liryczny porównuje naszą planete,do ogrodu do którego nie można wejść,ponieważ ciągle za mało o nim wiemy.Jednak,że madrze postępujac możemy dostrzegać coraz to nowe rzeczy. i tyle;DD