Odpowiedzi

2010-01-24T20:34:36+01:00
Za sześć jabłek, które ważyły razem 1,35kg, zapłacono 3,78zł.
a) Ile kosztuje 1kg tych jabłek?

Koszt jednego kilograma to:
3,78zł / 1,35kg = 2,8 zł/kg

b) Ile kosztowałoby 5 jabłek, jeśli przyjmiemy, że jabłka mają jednakowe masy? Wynik podaj z dokładnością do jednego grosza.

Koszt jednego jabłka to:
3,78zł / 6 = 0,63 zł

Czyli 5 jabłek kosztuje:
0,63 zł * 5 = 3,15 zł

14 3 14
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T20:37:06+01:00
A)
1,35 kg - 3,78 zł
1 kg - x zł

x = 1kg*3,78zł/1,35kg
x = 3,78/1,35 zł
x = 2,80 zł

Odp: za kilogram jabłek zapłacilibyśmy 2,80 zł

b)
6 - 3,78 zł
5 - x zł

x = 5*3,78zł / 6
x = 18,9 / 6 zł
x = 3,15 zł

Odp: Za 5 jabłek zapłacilibyśmy 3,15 zł
18 4 18
2010-01-24T20:38:18+01:00
To zadanie można zrobić metodą proporcjonalności

a)
(znak "/" zastepuje kreske ulamkowa)

1.35kg/3.78zł=1kg/x
(mnozymy na przemian)
1.35x=3.78 /1.35
x=2,8zł

b)
6jabłek/3,78=5jabłek/x
6x=18,9 /6
x=3,15 zł


14 3 14