Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi zapłacono 4 zł 50 gr. Cena jednego grapefruita była 1,5 razy wyższa od ceny owocu kiwi. Ile kosztował 1 grapefruit, a ile 1 oeoc kiwi??

Zadanie to prosze zrobić za pomocą RÓWNAŃ !!
NAPISAĆ CO PO KOLEI ROBILIŚCIE:*
Za to dam najlepsze :)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T13:45:47+01:00
X - grapefruit
y - kiwi

2x + 6y = 4,5
x = 1,5y / * (-2)

2 * 1,5y + 6y = 4,5
3y + 6 y = 4,5
9y = 4,5 / ÷9
y = 0,5

x = 1,5 * 0,5
x = 0,75

Odp. Grapefruit kosztował 0,75 zł, a kiwi - 0,50 zł.
2010-01-25T13:49:24+01:00
G-cena grejfruta
k-cena kiwi

po dwa równania bierzemy w klamrę
2g+6k=4,5
g=1,5*k

2*(1,5k)+6k=4,5
g=1,5*k

3k+6k=4,5
g=1,5*k

9k=4,5
g=1,5*k

k=0,50
g=1,5*0,50

k=0,50
g=0,75

kiwi kosztowało 50 groszy
grejfrut 75 groszy
2010-01-25T14:18:01+01:00
X- cena kiwi
1,5x- cena grapefruita

2(1,5x) + 6x = 4,5zł
9x=4,5zł
x=0,5zł

kiwi kosztuje 0,5zł a grapefruit 1,5* 0,5zł=0,75zł