Odpowiedzi

2010-01-25T17:33:12+01:00
W wierszu na pierwszy rzut oko nie mamy do czynienia z końcem świata.
Nic nie zapowiada tytułowego końca świata.Pszczoła z rybakiem nie jest ze sobą w ogóle powiązane.
Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
Rybak naprawia błyszczącą sieć.
Skaczą w morzu wesołe delfiny,
Młode wróble czepiają się rynny
Postacie wykonują codzienne czynności.Świat został przedstawiony jako spokojny harmonijny. Nic nie zapowiada zbliżającej się tragedii.Nawet w tytule słowo piosenka kojarzy się z czymś radosnym.
Wiersz mówi o tym że każdy kolejny dzień może być tym ostatnim-końcem świata.Nikt o nim nie myśli i czeka na wyraźne znaki.
2010-01-25T17:38:39+01:00
W wierszu Czesława Miłosza "Piosenka o końcu świata" koniec świata jest pokazany jako coś normalnego.Występuje schematyczna składnia, najpierw podmiot, potem orzeczenie. Obrazy nie łączą się ze sobą np: pszczoła krążąca nad kwiatkiem i rybak naprawiający sieć, wróbel na rynnie i wąż ze złotą skórą. Występują tu rzeczy i osoby, które nic nie łączy. Cechą wspólną wszystkich obrazów jest to, że mają pogodny nastrój. Świat w wierszu został przedstawiony jako taki, którego spokoju i harmonii nic nie jest w stanie zakłócić. Tytułowy koniec świata niczym nie pasuje jest kontrastem tych wizji. W wierszu nikt nie zdaje sobie sprawy z tego że już jest koniec świata. Każdy spokojnie wykonuje swoją czynność, nie czekając aż przyjdzie koniec świata. Nikt nie wypatruje za żadnymi znakami i nie myśli o śmierci. Świadomość śmierci ma tylko ,,siwy staruszek,, który wie że innego końca świata nie będzie, że to staje się już, ponieważ ma świadomość śmierci.
W wierszu Miłosz uświadamia nam, że należy być cały czas przygotowanym na koniec świata, ponieważ dla każdego może on wyglądać inaczej, oraz że każdy ma swój własny koniec świata.