Odpowiedzi

2010-01-25T20:09:06+01:00
Don kichot uznał wiatraki za olbrzymy ,giermek próbował go zatrzymać ale nic to nie dało ,don kichot dostał tylko po łbie od wiatraków XD
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T20:10:52+01:00
Don Kichot główny bohater utworu „Don Kichot z Manchy” Miguela Cervantesa najpierw Jawi się jako człowiek śmieszny .Natomiast po wgłębieniu się w lekturę okazuje się postacią szlachetną broniącą wzniosłych ideałów .
Przemiana w ocenie bohatera następuje w miarę poznawania jego losów życiowych .
Poznajemy Don Kichota jako ubogiego szlachcica ,uzależnionego od czytania powieści średniowiecznych .
Ta mania doprowadza go do tego ,iż całkowicie identyfikuje się z górnolotnymi jak na owe czasy ideałami rycerskimi .Traci całkowicie poczucie rzeczywistości ,żyje w świecie złudy ,iluzji i fantazji .Za wszelką cenę upodabnia się do błędnego rycerza .
Znajduje starą ,zardzewiałą zbroję ,po przodkach i czyści ją ,samodzielnie robi hełm .I ten oto rynsztunek nazywa najwspanialszą zbroją .Wychudzoną starą szkapę (konia ze swojego gospodarstwa0 nazywa najpiękniejszym rumakiem nadając mu imię Rosenant .Ubogiego wieśniaka z sąsiedztwa ,ubranego w łachmany bierze za swojego giermka i przydziela mu osła do podróżowania .Zaś tak jak każdy rycerz wybiera sobie damę serca .Zostaje nią wieśniaczka .Aby przydać sobie splendoru zmienia swoje nazwisko na lepiej brzmiące ,szlachetniejsze .
W rzeczywistości obraz tych postaci jest żałosny ,a zarazem śmieszny bo czyż tak wygląda błędny rycerz ze swoim giermkiem ?
Wyprawy tego „pseudo” obfitują w przedziwne nierealne historie powstałe w wyniku jego wybujałej wyobraźni .Na dodatek wierzy w nie ,jest przekonany ,że zdarzają się w jego życiu .Często pakuje się w różne tarapaty .
Przykładem tego może być walka z wiatrakami ,gdzie wiatraki są potworami ,z którymi zapragnął walczyć nasz bohater .Przekonany był o tym ,że gdy je zgładzi odda przysługę ludziom .Walczył tak dzielnie ,aż stracił kopię ,którą zastąpił drewnianą uschniętą gałęzią .
Na tę postać patrzymy nie tylko przez pryzmat ironii .
To osoba szlachetna i odważna .Dzielnie dąży do spełnienia swoich marzeń .związane są one naprawianiem krzywdy ,walką ze złem i niesprawiedliwością .Chce przyczynić się do szczęścia ludzi .Niestraszne mu żadne niebezpieczeństwo .Takie postępowanie wzbudza podziw i zachwyt .
W tej pracy przedstawiłam argumenty na to ,iż Don Kichot jest to postać i śmieszna ,i szlachetna .Trudno mi jest stwierdzić ,które z nich przeważają .Cenię tego bohatera za jego szlachetność .jak również ,że potrafił swoją fantazją ubarwić swoje życie ,dając ludziom powód do śmiechu ,radości .
1 1 1