Odpowiedzi

2010-01-25T20:24:43+01:00
Ponieważ Ci się to imię podoba. A poza tym św. Blanka była kobietą mądrą i silną, była królową Francji.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T20:26:11+01:00
Święta Blanka urodziła się w 1188 roku w Palencji, jako córka Alfonsa VIII, króla Kastylii i wnuczka Henryka II Plantageneta. W roku 1200 poślubiła Ludwika, francuskiego następcę tronu. Miała z nim dziesięcioro lub jedenaścioro dzieci. Niektóre z nich zmarły wcześnie. Tym, które przeżyły dzieciństwo, wpoiła głęboką pobożność, którą przyniosła ze sobą z dworu kastylijskiego i którą podtrzymywał jej spowiednik, biskup paryski Wilhelm z Owernii. Po Plantagenetach odziedziczyła energię i wyrobienie polityczne. Zalety te pozwoliły jej towarzyszyć mężowi i wspierać go w rozmaitych przedsięwzięciach. Kiedy w roku 1226 zmarł jej mąż, została regentką i rządziła aż do osiągnięcia przez Ludwika IX pełnoletności. W tym czasie zdołała podporządkować sobie buntujących się baronów oraz odeprzeć Anglików. Potrafiła też narzucać swoją wolę klerowi.
W roku 1234 Ludwik IX objął formalnie tron, a poślubiwszy za radą matki Małgorzatę Prowansalską, zaczął ulegać wpływowi żony. Mimo to Blanka nie rezygnowała z licznych inicjatyw na polu polityki i przyczyniała się nadal do jednoczenia kraju. Pod koniec życia przyjęła habit cysterski. Zmarła 1 grudnia 1252 roku w Paryżu. Pochowano ją w opactwie w Maubisson.
Przedstawiana jest w szatach królewskich jako promieniująca dobrocią kobieta.

Bardzo chce nosić to imię ponieważ bardzo podoba Mi się to imię oraz imponuje Mi postawa św. Blanki jaką ukazuje swoim życiem.Chciałabym być do niej podobna i mieć ją za swoją patronkę.
1 5 1