Odpowiedzi

2010-01-26T17:35:33+01:00
X- cena podręcznika I
y - cena podręcznika II

{x+y=28,80
{(1i1/4)x=3/4y

{x+y=28,80
{5/4 x =3/4 y <<<<wyliczam 'y" i podstawie do równania pierwszego

5/4 x =3/4 y |*4
5x=3y |:3
y=5/3x <<<<<<<podstawiam

x+5/3x=28,80
8/3x=28,80 |*3
8x=86,40 |:8
x=10,80 <<<<<<<<podstawiam do wyliczonego 'y' z rownania
y=5/3*10,80
y=18

{x=10,80
{y=18

Odpowiedź: Jedna książka kosztuje 10,80 zł a druga 18 zł.