Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-26T21:26:53+01:00
Hiszpania to największe z trzech państw położonych
na Półwyspie Iberyjskim. Od zachodu graniczy z Portugalią, a od wschodu, poprzez pasma Pirenejów, z Francją. Na południu graniczy z niewielkim terytorium brytyjskim, Gibraltarem. W Hiszpanii jest monarchia konstytucyjna, głową państwa jest król. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu (Cortes Generales): 350-osobowego Kongresu Deputowanych (Congreso de los Diputados) i 255-osobowego Senatu (Senado), częściowo nominowanego. Funkcjonuje 23-osobowa Rada Państwa (Consejo de Estado) będąca najwyższym organem konsultacyjnym. Klimat Hiszpanii jest bardzo zróżnicowany. W części północnej i północno-zachodniej kraju panuje klimat umiarkowany wilgotny, na Mesecie Północnej umiarkowany kontynentalny z niezbyt gorącymi latami, a na Mesecie Południowej z latami gorącymi. Nizina Andaluzyjska ma klimat ciepłu i półsuchy, a południowe wybrzeże śródziemnomorskie klimat suchy. Hiszpania to znacznie więcej, niż kojarzone z nią corrida, tancerze flamenco, czy też zatłoczone plaże. Hiszpania to imponujący i zróżnicowany kraj, którego północne krańce, bogate w zielone wzgórza, przypominają Irlandię, a południowe regiony pozwalają poczuć atmosferę marokańskich krajobrazów i architektury. Przebogata historia Hiszpanii znajduje swoje odbicie w prehistorycznych malowidłach jaskiniowych, pałacach Maurów, ruinach zamków, pozostałościach rzymskich budowli, oraz gotyckich i renesansowych katedrach. Różnorodność i zarazem oryginalność Hiszpanii ma swoje źródło w historii kraju, który to powstał z połączenia różnych księstw. To zróżnicowanie przetrwało do dziś w różnicach w języku, kulturze, kuchni oraz sztuce. Hiszpania liczy 41 mln. mieszkańców i każdego roku przyjmuje ponad 58 milionów turystów, zajmuje obszar 504 780 km2, stolica i jednocześnie największym miastem jest Madryt. Państwo składa się z 17 niezależnych pod siebie regionów, które obejmują 50 prowincji. Hiszpania jest oddzielona na północy Pirenejami od Europy, na południu nieomal sięga Afryki. Ma bardzo długie atlantyckie i śródziemnomorskiego wybrzeża oraz dwa archipelagi- Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Bardzo rożne są tu zarówno klimat, jak i pejzaż, który zmienia się od pokrytych śniegiem pirenejskich szczytów, poprzez zielone łąki położone w Galicji i gaje pomarańczowe w Walencji i do pustynnej Almerii.
Mieszkańcy nadzwyczajnego kraju jakim jest Hiszpania maja malo cech wspólnych oprócz wrodzonej towarzyskości i wiecznej ochoty do uprzyjemniania sobie czasu i życia . Zazwyczaj poświęcają tyle samo energii na radowanie się życiem , ile na prace. Słowo mańana ( jutro - odsuwanie wszystkiego do jutra) jest nieprawdą , niemniej ludzie tu nie
bardzo liczą się z czasem i raczej podporządkują obowiązki
kontaktom towarzyskim,niż pozwolą na to, by rządził nimi zegar.
Życie większości Hiszpanów koncentruje się głównie wokół rodziny. Hiszpanie nawet od urodzenia mieszkający w miastach
odczuwają głęboki związek ze swoim pueblo - miasteczkiem lub wioska,z której pochodzi ich rodzina-i powracają tam chętnie przy każdej okazji.
W ciągu całego roku prawie każdego dnia odbywa się gdzieś
w Hiszpanii jakaś fiesta. Każde miasto, miasteczko lub wioska
czci swojego patrona, Matkę Boska albo zmianę pory roku
procesjami, korridami, odtwarzaniem dawnych bitew, pradawnymi obrządkami lub pielgrzymka do odległego sanktuarium, często połączoną z odpustem. Jakakolwiek by była jej przyczyna, fiesta jest znakomita okazja do oderwania się od codziennego życia (większość sklepów i biur jest wówczas zamknięta) i oddana się świętowaniu. Korrida jest widowiskiem, w którym mężczyźni (a także nieliczne kobiety) prowadzą walkę na śmierć i życie z bykiem. W tym czasie widzowie razem z matadorem przeżywają jego strach i podniecenie. Korrida składa się z trzech części zwanych "tercios" W pierwszej, matadorowi i jadącym konno pikadorom pomagają peonem (piesi pomocnicy). W drugiej, piesi banderillero wbijają 3 pary włóczni w kark byka. W trzeciej (tercji śmierci),matador wykonuje serie uników z muleta.
Następnie zabija byka ciosem szpady.
1 5 1