Układy równań

1)Znajdz cene kilograma jablek i kilograma gruszek , wiedzac ze za 3 kg jablek i 4 kg gruszek nalezy zaplacic 23,50 a za 4kg jablek i 3kg gruszek 22zl.

2)pani zosia kupila 2 chleby i 4 bulki za ktore zaplacila 11zl . pani hania za 3 chleby i 2 bulki zaplacila 10,50 . ile kosztowal chleb a ile bulka.?\

pilne!!
prosze o jak najszybsze rozwiazanie tego zadania!!!!
za dobrze rozwiazane zadanie daje naj !!!!
z gory dziekuje i pozdrawiam ;)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T10:50:00+01:00
Zad. 1.
x - cena kilograma jabłek
y - cena kilograma gruszek

3x + 4y = 23,50zł
4x + 3y = 22zł

3x = 23,50 zł - 4y /:3
4x + 3y = 22zł

x = 7,8zł - 4/3y
4 * (7,8zł - 4/3y) + 3y = 22zł

x = 7,8zł - 4/3y
31,2zł - 16/3y + 9/3y = 22zł

x = 7,8zł - 4/3y
31,2zł - 22zł = 16/3y - 9/3y

x = 7,8zł - 4/3y
9,2zł = 7/3y /*3/7

x = 7,8zł - 4/3y
y = 4zł

x = 7,8zł - 4/3 * 4zł
y = 4zł

x = 7,8zł - 5,3zł
y = 4zł

x = 2,5zł
y = 4zł

Sprawdzenie:
3 * 2,5zł + 4 * 4zł = 23,50zł
7,5zł + 16zł = 23,50zł
23,50zł = 23,50zł

4 * 2,5zł + 3 * 4zł = 22zł
10zł + 12zł = 22zł
22zł = 22zł


Zad. 2
x - cena chleba
y - cena bułki

2x + 4y = 11zl
3x + 2y = 10,50zł

2x = 11zł - 4y /:2
3x + 2y = 10,50zł

x = 5,50zł - 2y
3 * (5,50zł - 2y) + 2y = 10,50zł

x = 5,50zł - 2y
16,50zł - 6y + 2y = 10,50zł

x = 5,50zł - 2y
16,50zł - 10,50zł = 6y - 2y

x = 5,50zł - 2y
6zł = 4y /:4

x = 5,50zł - 2y
y = 1,5zł

x = 5,50zł - 2 * 1,5zł
y = 1,5zł

x = 5,50zł - 3zł
y = 1,5zł

x = 2,5zł
y = 1,5zł

Sprawdzenie:
2 * 2,5zł + 4 * 1,5zł = 11zl
5zł + 6zł = 11zł
11zł = 11zł

3 * 2,5zł + 2 * 1,5zł = 10,50zł
7,5zł + 3zł = 10,50zł
10,50zł = 10,50zł




2010-01-27T10:50:41+01:00
2010-01-27T14:42:57+01:00
Zad.1
x - cena jabłek
y - cena gruszek

3x+4y=23,50
4x+3y=22

4x=22-3y|:4
x=5,5-0,75y

3(5,5-0,75y)+4y=23,50
16,5-2,25y+4y=23,50
1,75y=7
y=4

x=5,5-0,75*4
x=5,5-3
x=2,5

odp: 1kg. jabłek kosztuje 2,5zł a 1kg. gruszek kosztuje 4zł.


Zad.2
x - cena chleba
y - cena bułki

2x+4y=11
3x+2y=10,50

2x=11-4y|:2
x=5,5-2y

3(5,5-2y)+2y=10,50
16,5-6y+2y=10,50
-4y=-6
y=1,5

x=5,5-2*1,5
x=5,5-3
x=2,5

odp: Chleb kosztuje 2,50zł a bułka kosztuje 1,50zł