Odpowiedzi

2010-01-27T13:46:39+01:00
Cukierki 1: 7,5 zl/kg
cukierki 2: 5,4 zl/kg

cukierki 1:30 dag= 0,3 kg.
7,5 zl-100% [czyli kg.]
x zl.-30% [czyli 0,3 kg]

x= (7,5 •30%):100%= 225:100=2,25 zl.
można też łatwiej:
x= 7,5 zl. •30%= 2,25zl.


cukierki 2: 3/4= 0,75 kg.
obliczymy łatwiejszym sposobem:
5,4 zl•0,75= 4,05 zl.

dodajemy ile zapłaciła: 4,05 zl+2,25zl= 6,30 zl.
dodajemy ile kupiła kg: 0,3 kg+0,75kg= 1,05 kg.

Odp: Mama kupiła 1 kg i 5g cukierków, zapłaciła 6,30 zl.
1 5 1
2010-01-27T13:47:16+01:00
7,5zl - 1kg
x - 0,3kg

x= 0,3*7,5/1
x=2,25

3/4=75%

5,5*75%=4,05

zapłaciła 4,05zl+ 2,25zl=6,3zl
3/4*100dg=75 dag
75dag-= 0,75 kg
0.3kg+ 0,75kg=1,05 kg

zaplacila6, 3zl a kupila 1,05kg
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T13:55:37+01:00
1kg - 7zł 50gr
1kg=100dag

100dag - 7,5zł
30 dag - x
100x=225 /:100
x=2,25

1kg-5zł 40gr

100dag - 5,4zł
75dag - x
100x=405 /:100
x=4,05

4,05zł+2,25zł=6,3 zł
30dag+75dag=105dag
105dag=1,05kg

Odp: Mama zapłaciła 6,3zł za 1,05kg cukierków.
2 5 2