Odpowiedzi

2010-01-27T15:19:44+01:00
Poparzenie- Przemywamy skórę czystą, chłodną (nie lodowatą) wodą przez 20 minut lub do ustania bólu a następnie zakładamy wilgotny opatrunek z jałowej gazy i delikatnie nakładamy bandaż. Przy poparzeniu jamy ustnej poszkodowany powinien ssać kawałki lodu, lub płukać gardło zimną wodą wzywamy pogotowie gdy poparzenie
o I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała,
o II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała,
o III stopnia obejmuje 5-10% powierzchni ciała.
Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie na poparzoną skórę wszelkiego rodzaju maści lub płynów oraz przekłuwanie pęcherzy.Nie zdejmujemy ubrania z miejsca oparzenia w przypadku przywarcia do skóry.

Stłuczenie-Niewielkie stłuczenia kończyn
Stłuczenie to tępy uraz bez uszkodzenia ciała i przerwania skóry. Gdy po stłuczeniu kolana pojawia się zsinienie (tzw. siniak)i obrzęk to pierwsza pomoc polega na tymczasowym unieruchomieniu kończyny, a następnie na ochłodzeniu stłuczonego miejsca zimnym kompresem. (lodem, specjalnym sprayem). Przyspieszają wchłanianie się krwi ciągłe okłady – przez pierwsze 3–4 dni zimne, a potem ciepłe. Najlepsza jest gaza zmoczona w wodzie o temperaturze 10–15°C. W przypadku wystąpienia niewielkiej opuchlizny i bólu należy stosować miejscowe preparaty w postaci kremu, żelu lub maści. Przy bardziej rozległych stłuczeniach wskazana jest konsultacja z lekarzem.
skaleczenie-jeśli to lekkie skaleczenie można przemyć wodą utlenioną lub spirytusem. ponieważ może się dostać zakażenia najlepiej przykleić plaster. przy mocnym skaleczeniu-można przemyć woda utleniona i pojechać na pogotowie lub do lekarza

Zwichnięcie-przyłożyć zimny okład na zwichnięty staw (np. używając altacetu)
unieruchomić staw za pomocą szyny i opaski
podać środki przeciwbólowe
przetransportować chorego do lekarza (przy zwichnięciach stawów: kolanowego, biodrowego i skokowego – w pozycji leżącej)
1 5 1
2010-01-27T15:25:56+01:00
Poparzenie rane wsadzić pod bierząca wode chwile ja tam trzymać nastepnie poparzene okryc lekko gazą

stłuczenia obłorzyć lodem jezeli leci krew naklejić plaster zobaczyć czy nie jest złamana

skaleczenia zdezynfekować i przyklejic opatrunek

zwichnięcia nie ruszamy ta kończyna obłozyc lodem jezeli złamanie jest otwarye obisnąc ĄD KRWOTOKIEM JAKIMS PASKIEM
1 5 1
2010-01-27T17:08:33+01:00
Poparzenia - I i II stopień obmyć zimną wodą, poparzenia III i IV i stopnia nie polewać wodą!!! Jeżeli jesteś w stanie opatrzyć całą ranę zrób opatrunek z gazy. Jeżeli nie musisz nie ściągaj ubrania, a kiedy jest taka potrzeba rób to delikatnie i ostrożnie.

Stłuczenia - unieruchomić stłuczoną kończynę, przez pierwsze 24h robić zimne okłady (nie należy bezpośrednio przykładać lodu do skóry ponieważ grozi to odmrożeniem).

Skaleczenia - obmyć i zdezynfekować ranę, jeżeli doszło do krwotoku, zrobić opatrunek lub po prostu przykleić plaster.

Zwichnięcie - unieruchomić ranę i robić zimne okłady lub okłady z płynów kwaśnych (ocet)