PROSZĘ O ODPOWIEDZI ROZWIĄZANIA
1) oblicz liczbę której :
1/4 wynosi 39 zł, 2/3 wynosi 72 zł, 1 i 1/3 to 440 kg, 1 i 4/5 to 45 lat
2) 2/3 pewnej liczby to 100 jaka to liczba
3) 1/6 z pewnej ilości minut to :
a) 6 min b) 1 godz 3 min c) 3 kwadranse
ile to minut?
4) wojtek zjadł 12 pierogów było to 3/4 wszystkich pierogów które zrobiła mama ile pierogów zrobiła mama
5) na wycieczce Agnieszka na przejazdy po mieście wydała 30 zł co stanowiło 1/3 posiadanych pieniędzy na przyjemności wydała 3/5 reszty pozostałe pieniądze przeznaczyła na prezent dala brata ile pieniędzy przeznaczyła Agnieszka na prezent?
6) na wycieczkę szkolną pojechało 28 uczniów co stanowiło 7/8 wszystkich uczniów szóstej klasy ilu uczniów liczy ta klasa

2

Odpowiedzi

2010-01-28T15:59:05+01:00
1) ¼*x=39 x=156
⅔*y=72 y=108
1⅓*z=440 z=330
1⅘*t=45 t=30
2)⅔*x=100 x=150
3)a)⅙*z=6min z=36min
b)⅙*y=1h3min y=6h18min
c)⅙*t=45min t=4h30min
4)¾*x=12 x=16
5)⅓*y=30 y=90 90-30=60 60*⅗=36 60-36=24 odp.24zł przeznaczyła na prezent
6)⅞*x=28 x=32
;]
1 5 1
2010-01-28T16:02:43+01:00
1)
1/4=39 zł, 2/4=78zł, 3/4=117zł,4/4=156 zł
1/3=36 zł, 2/3=72zł, 3/3=108 zł
2)
100:1/2=50 50=1/3 3/3=150
3)
a)1/6*6= (skracamy 6 przez 6) 1minuta
b)1 godz. 3 min. *1/6=63 min. *1/6=63/6=10 1/2=10,5 min.
c)3 kwadranse *1/6=45min. *1/6=45/6=7 i 1/2=7,5 min.
4)
12:3=4 pierogi (1/4)
4/4=16 pierogów
5)
1/3=30 zł, 2/3=60 zł, 3/3=90 zł
90zł-30zł=60 zł
60 zł:5=12zł(1/5 reszty)
3/5=12zł*3=36zł
6)
1/8=28:4=7 uczniów
8/8=28+7=35 uczniów (cała klasa)