Wyobraź sobie, że jesteś jednym z posłów, który doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Przygotuj odezwę do społeczeństwa, w której się będziesz starał przekonać ludność do zaakceptowania ustawy. Pamiętaj, że do każdego ze stanów trzeba się zwracać osobno i posługiwać się przekonywującymi argumentami.

Prosze o pomoc ...:(

1

Odpowiedzi

2009-10-04T22:18:44+02:00
Rodacy (ciemna maso społeczna), uchwalenie konstytucji wniesie radykalne zmiany w ustroju <tutaj nazwa naszego kraju, królestwo/cesarstwo albo coś podobnego>.
Zapewni dobre warunki życia dla wszystkich razem i każdego z osobna (trochę wydłużam tekst żeby tłum przestał mnie słuchać) chłopa, mieszczana, czeladnika, pracownika oraz przedstawicieli innych nie wymienionych grup społecznych.
Zmiany będą najbardziej odczuwalne przez mniej majętne grupy, takie jak chłopi oraz mieszczanie, każdy chłop uzyska prawo do wolności oraz prawo do posiadania majątku (trochę pustych obietnic żeby jednak pomyśleli że warto powiedzieć "tak"), natomiast mieszczanie uzyskają możliwość korzystania z bezstronnego sądu (tja akurat xD).
(i na koniec coś do szlachty, żeby się nie buntowali) O szlachcie też nie zapomnieliśmy, każdy szlachcic posiadający ziemię na własność lub biorący czynny udział w wojnach zostanie zwolniony z płacenia podatków na czas od 6 miesięcy do 15 lat w zależności od zasług dla narodu, a czas zwolnienia od podatków będzie uzależniony od decyzji specjalnej jednostki państwowej. (a kto się nie zgodzi pójdzie pod toporek xD)

(wszystko powiedziane powoli i jednocześnie w taki sposób żeby słuchający się pogubili ocb)

(po takiej przemowie ludzie będą mnie mieli na tyle dość że bez zastanowienia zgodzą się na wszelkie zmiany, a ja będę miał wolną rękę do poukładania sobie wszystkiego według swojego "widzimisię")

(no i to by było chyba na tyle, dobranoc ;p xD)
2 5 2