Firma Mixmax kupiła 20kg rodzynek, 12 kilogramów migdałów, oraz 14kg orzechów. Kilogram rodzynek kosztował 6.70zł, migdałów-40zł, a orzechów - 23.50 zł. Bakalie wymieszano i zapakowano w woreczki, po 200g do każdego. Jaka powinna być cena jednego woreczka bakalii, aby na każdym firma Mixmax zarobiła złotówkę(nie licząc kosztów pakowania ani kosztów woreczków)?



Proszę o napisanie działań;)
Dzięki!;)

2

Odpowiedzi

2009-10-04T20:22:52+02:00
Rodzynki - 20 kg
cena za 1 kg rodzynek - 6.70 zł
migdały - 12 kg
cena za kg migdałów - 40 zł
orzechy - 14 kg
cena za 1 kg orzechów - 23.59 zł

Cena razem: 20 x 6,70 + 12 x 40 + 14 x 23.50 = 943 zł.
Waga razem: 20 + 12 + 14 = 46 kg = 46000 g

ilość woreczków 46000/200=230

cena za 1 woreczek : 943 /230 = 4,1 zł

Odp. Za 1 woreczek bakalii należy zapłacić 4,10 zł
2009-10-04T20:41:41+02:00
20x6,70=134
12x40=480
14x23,50=329


20+12+14=48kg
134+480+329=943zł

48:0,200=240opakowań
943:240=3,9291(6)=3,92

3,92+1=4,92zł za szt.