Odpowiedzi

2010-01-30T11:28:52+01:00
Motyw podróży w literaturze
Mitologia .... zawiera wiele opisów podróży bogów, herosów i ludzi. Ich wędrówki podejmowane z różnych motywów przykład- wyprawa po złote runo czy zdobycie Troi.... zawsze obfitują w wiele przygód, przynoszą nowe doświadczenia, a czasem tragicznie się kończą np mit o dedalu i ikarze
2010-01-30T11:40:48+01:00
Już od najdawniejszych czasów ludzie wędrowali. Wędrówka była dla nich sposobem na znalezienie jak najlepszych warunków do zamieszkania, realizację planów, odkrycie czegoś nowego. Człowiek wędrując, podróżując nabywa nowe doświadczenia, które mogą zaprocentować w dalszym życiu, staje się bardziej dojrzały, zdobywa szeroką wiedzę o świecie. Wędrówka jest wartością samą w sobie, daje możliwości rozwoju, podejmowania ryzykownych przedsięwzięć. Wędrówka może mieć również znaczenie przenośne, symboliczne. Może oznaczać wtajemniczenie, drogę do poznania, zmianę, marzenia, aspiracje. Taka wędróka realizuje się w świecie wewnętrznym, nierzeczywistym, nierealnym.
Przykłady:
- Biblia- Stary testament
Najsłynniejszą podróżą w Starym Testamencie jest wędrówka Żydów pod wodzą Mojżesza z Egiptu do ziemi Obiecanej.
- Boska Komedia Dantego Alighieri
Pod przewodnictwem Wergiliusza a potem ukochanej Beatrycze Dante odbywa wielką wędrówkę po zaświatach. Odwiedza Piekło, Czyściec i Raj. Dzięki niej doskonali się wewnętrznie, osiąga wysoki poziom poznania, staje się innym człowiekiem.
- Antek B.Prusa
Bohater musi opuścić rodzinną wieś i udać się w nieznane, bo tu nikt go nie rozumie, nie może sobie znaleźć zajęcia, nie utrzyma się rzeżbiąc, a nie chce robić nic innego.