Odpowiedzi

2010-01-30T18:31:52+01:00
Zgodnie z grecką mitologią na rozprzestrzeniającą się ludność Troi skarżyła się sama Gaja, dlatego Zeus znalazł intrygujący sposób na zainicjowanie wydarzeń wojennych. Pod postacią łabędzia ukazał się Ledzie i spłodził Helenę – najpiękniejszą Greczynkę. Właśnie Helena – jako żona Menelaosa, króla Sparty – stała się kością niezgody i doprowadziła do wojny. By jednak dokładnie wyjaśnić okoliczności poprzedzające wybuch konfliktu, należy wprowadzić na arenę wydarzenia Parysa. Młodzieniec ów był synem Hekabe i Priama, króla Troi, wychowanym jednak nie na królewskim dworze, ale wśród pasterzy. W historii Parysowi przypadła wszakże rola szczególna: został arbitrem w sporze bogiń – Hery, Ateny i Afrodyty – o jabłko rzucone przez boginię niezgody Eris, na którym było napisane "Dla najpiękniejszej". Parys wybrał Afrodytę w zamian za rękę najbardziej urodziwej kobiety, Heleny. I chociaż Helena miała już męża, Afrodyta pomogła Parysowi porwać piękną kobietę ze Sparty i zawieźć ją do Troi. W wyniku tego zuchwałego i bezprawnego czynu nad miastem zawisła groźba wojny realna zwłaszcza po odprawieniu posłów greckich domagających się oddania Heleny.

Podstępem Odyseusza było umieszczenie swoich ludzi w koniu i podarowanie go wrogom jako podarek od bogów.

koń trojański-podstępny pomysł
2 4 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T18:46:38+01:00
Przyczyny wybuchu wojny trojańskiej :

Wybuchła gdy młody królewicz ,syn króla Priama,Pary,uprowadził z dworu władcy Sparty Menealosa ,jego żonę ,piękną Helenę.Grecy ruszyli przeciw Troi.


Czas i miejsce wydarzeń :


10 lat , Troja


Podstęp Odyseusza :

Zbudowanie wielkiego drewnianego konia,i napadnięcie wioski nocą.Koń Trojański (trojan)-mitologiczny koń zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy by podstępem zdobyć Troję.


To wszystko jest z podręcznika klasa V "Jutro pójdę w swiat "
s.168 ;)))Pozdrawiam :)

1 5 1