Odpowiedzi

2010-01-30T20:31:48+01:00
Wiek XX zwany wiekiem totalitaryzmów rzucił wyzwanie literaturze. Przed pisarzami stanęło trudne wyzwanie, któremu nie łatwo było sprostać- jak opowiedzieć o ludzkim cierpieniu i upokorzeniu. II wojna światowa to tragiczny okres w dziejach ludzkości, czas bólu, cierpienia, walki o zachowanie ludzkiej godności, czas próby dla nas ludzi czy w obliczu zagrożenia życia potrafimy okazać współczucie i litość.
Holokaust stanowił próby zagłady całego narodu żydowskiego przy użyciu metod, które nigdy wcześniej ani później nie były przeprowadzone w takiej skali. Holokaust oznacza nie tylko unicestwienie lecz również nie wyobrażalną mękę i upodlenie człowieka przez drugiego człowieka. Niemieccy faszyści nazwali to nie ludzie barbarzyństwo mianem "Ostatecznego rozwiązania kwesti żydowskiej". Niemcy nie mieli litości dla narodu żydowskiego. Mordowano wszystkich bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy wyznanie religijne.
MEDALIONY Zofii Nałkowskiej ukazują wstrząsające wydarzenia. Profesor Spanner jest jednym z ośmiu opowiadań Medalionów. Bohaterem jest młody Polak, pracuje jako preparator zwłok w Instytucie Anatomicznym. Jego postawa jest nie wytłumaczalna. O produkcji mydła z ludzkiego tłuszczu mówi obojętnie, jest spokojny, pozbawiony emocji, jakby to wszystko było normalne. Jego wypowiedź zawiera każdy najmniejszy szczegół. II wojna światowa niszczyła psychikę człowieka. Aby przeżyć ludzie robili wszystko to co im kazano. Człowiek pozbawiony był litośći, na śmierć patrzył obojętnie. Ten młody człowiek codziennie patrzył na zwłoki pomordowanych ludzi, nie zwruszał go widok trupów. Dla niego taki widok był normalny, był do tego przyzwyczajony. Ten młody człowiek uległ demoralizacji. Z jego wypowiedzi wynika, że nie ma najmniejszych wyrzutów sumienia. Faszyzm zabił w nim to co najważniejsze: serce, umysł i duszę. Bez żadnych skrupułów moralnych wykonywał swoją pracę. Jego postawa jest godna najwyższej kary. Aby uciec przed śmiercią, wybrał najgorszy ze wszystkich możliwych sposobów- wybrał taką pracę.
Kolejnym przypadkiem utraty wartości moralnych jest opowiadanie "Przy torze kolejowym" Nałkowskiej. Młoda żydówka uciekająca z transportu została postrzelona w nogę. I tak leżała wiele godzin samotna przy torze. Poprosiła młodego człowieka, aby kupił jej wódkę i papierosy. Kupił jej. Pewna staruszka przyniosła jej chleb i mleko, jednak szybko uciekła. Nikt nie chciał jej pomóc, a raczej nie mógł. Dlaczego? Pomoc żydom była surowo zabroniona. Za pomoc groziła kara śmierci lub wywóz do obozu. Ludzie nie chcieli ryzykować. Ona sama nie rządała pomocy, wiedziała czym to grozi. Prosiła policjantów aby ją zastrzelili. Oni jednak odmówili.
2010-01-30T21:01:43+01:00
Czlowieku zobacz w google ;PpPpP widzisz ze wszyscy tylko ctr+c a potem ctrl+v ;P