Odpowiedzi

2010-01-31T14:55:09+01:00
Jan Kochanowski to typowy renesansowy poeta. Wszechstronnie wykształcony, znający języki obce, oczytany, a jednoczesnie wybitnie utalentowany. Jego twórczość z wczesnego okresu wydaje sie optymistyczna. Jest szczęśliwym człowiekiem, który wybrał w życiu taką drogę jaka chciał, ale również dużo podróżował, uczył się, przebywał na dworach , bawił sie, spotykał artystów, poznawał ich twórczość. Wierzył, że to Bóg decyduje o tym, co ma być, a ludzie nigdy nie odgadną jego planów. Żeby być szczęśliwym należy mieć czyste sumienie, godzić sie z różnymi niespodziankami losu. Ale czy tak łatwo można sie pogodzić ze stratą dziecka?? Czy zasady, którymi sie kierujemy zawsze wytrzymują próby losu?
Fraszki pisał Kochanowski przez całe dojrzałe życie. Ich tematyka jest bardzo różnorodna. Są tu fraszki refleksyjne, erotyczne, biesiadne, patriotyczne i inne. Łączy je zwięzłość, lekkość i puenta. Podobnie jak w Pieśniach, we fraszkach poeta wyraża swą postawe życiową człowieka renesansu, wyznaecy epikureizmu i stoicyzmu. Podmiot liryczny występujący we fraszkach Kochanowskiego to człowiek umiejący mądrze korzystać z życia, ale rozumie też, że sprawy duchowe maja przewage nad ziemskimi.
Podobnie jak w przypadku pieśni tak i we fraszkach Kochanowski dostrzega pozytywne strony życia. W trenach podmiot liryczny wie że wszyscy są równi wobec cierpienia, każdy przeżywa je tak samo bez wzgledu na to kim są.