Uczniowie klasy 6 c przygotowali 80 jednakowych porcji ciasta które wystawili na sprzedaż podczas festynu szkolnego. Ze sprzedaży 58 kawałków ciasta uzyskali 136,30 zł. Ile zarobią uczniowie klasy 6 c jeśli sprzedadzą wszystkie porcje ?

2

Odpowiedzi

2010-01-31T18:35:13+01:00
X - szukana cena
Otrzymuję układ:
58 * x = 80 * 136,6
x = około 188,41zł
2010-01-31T18:42:31+01:00
To będzie na proporcje.
jest podane ile kosztuje 58 kawałków.
58kawałków→136,30zł
trzeba obliczyć ile kosztuje 80 kawałków.
80kawałków→ x zł
trzeba to zapisać w ułamku wieć będzie: 58/80= 136,30/x
potem mnoży się na krzyż
58x= 80×136,30
58x= 10904
x= 10904 : 58
x= 188
czyli uczniowie zarobią 188zł.