Odpowiedzi

2010-02-01T09:13:37+01:00
Pierwszy telefon komórkowy

Firma Bell Labs, badawcze "ramię" amerykańskiego monopolisty telekomunikacyjnego AT&T, przedstawiła ideę bezprzewodowej telefonii opierającej się na komórkach już w 1947 roku. W późniejszych latach 50-tych i 60-tych AT&T rozwijała telefonię komórkową dostępną w samochodzie, bowiem to w niej upatrywała przyszłość. Nie były to zatem jeszcze przenośne, osobiste telefony komórkowe.

"Czy można sobie to wyobrazić? My uważaliśmy, że ludzie nie będą chodzić do samochodu, aby zadzwonić. Ludzie chcieli rozmawiać ze sobą i jedynym sposobem w jaki można było tego dokonać to zbudowanie telefonu komórkowego - telefonu, który byłby osobisty. Taki, który reprezentowałby jednostkę i miał zatem numer przypisany nie do miejsca, nie do biurka, nie do domu zamieszkania, ale do osoby." - powiedział Martin Cooper, wynalazca przenośnego telefonu komórkowego. Pierwsza rozmowa z niego została przeprowadzona 3 kwietnia 1973 z chodnika w centrum Nowego Jorku.

Było to tuż przez konferencją prasową przedstawiającą telefon. Jako pracownik mało znanej Motoroli zadzwonił do Joela Engela, szefa rozwoju konkurencyjnej firmy Bell Labs (AT&T) i powiedział: "Joel, dzwonię do Ciebie z prawdziwego telefonu komórkowego. Telefonu w pełni przenośnego.".

Cooper przyznał, że do zaprojektowania telefonu komórkowego zainspirował go komunikator kapitana Kirka z serii telewizyjnej "Star Trek".

Przyszłość telefonów komórkowych

Dziś Martin Cooper prowadzi firmę ArrayComm, która produkuje oprogramowanie dla operatorów komórkowych. Uważa, że w krótkim horyzoncie czasowym przyszłość należy do telefonu, który nie służy tylko do rozmów, ale przez sieć GSM jest stale podłączony do Internetu.

"Zamysłem zawsze było to, by telefon stał się częścią was" - dodał Cooper. Twórca marzy, że nadejdzie taki moment, że będzie wystarczyło pomyśleć, że chcemy zadzwonić by tę czynność wykonać. Przewiduje on, że za 15-20 lat telefon stanie się elementem ludzkiego ciała i będzie służył nie tylko do telefonowania, ale także jako pomoc w diagnozowaniu i leczeniu chorób.

PS Od 1973 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy przenośny telefon komórkowy do pierwszego komercyjnego uruchomienia systemu telefonii komórkowej minęło jeszcze 10 lat. Ale to opowieść na inną okazję...
1 5 1