Odpowiedzi

2010-02-01T00:59:00+01:00
W sklepie są wafle po 8 zł i po 12 zł za kilogram. Sprzedawca chce zrobić mieszankę tych wafli w cenie 11 zł za kilogram. Ile wafli każdego rodzaju powinien zmieszać, aby otrzymać 20 kg mieszanki?

x-wafle po 8zł
y-wafle po 12zł

x+y=20
8x+12y=11*20

y=20-x
8x+12(20-x)=220

8x+240-12x=220
-4x=220-240
-4x=-20 /:(-4)
x=5kg

y=20-x=20-5=15kg

Należy zmieszać 5kg wafli po 8zł i 15kg wafli po12zł
1 5 1
2010-02-01T01:58:25+01:00
8x+12y=11*20
x+y=20

x=20-y
160-8y+12y=220
4y=60
y=15

x=20-15=5

odp. 5 kg wafli po 8 zl i 15 kg wafli po 12 kg ;]