Zapisz za pomoca układu równań (nie musicie bliczać zróbcie tylko podstawowy układ równań) :

1 Ania i Wojtek dostali od mamy po tyle samo pieniędzy na drugie śniadanie Wojtek kupił dwie bułki i jedną herbatę a Ania kupiła jedną bułkę i dwie hedrabty Wojtkowi zostało 50 gr a Ani 1,40 zł Oblicz ile kosztowała bułka

2. Obrotny Grześ w przeddzień dnia kobiet kupił zaq 110 zł żonkile i tulipany u ogrodnika płacąc 80 gr za żonkila i 1 zł za tulipana. Następnego dnia Grześ sprzedał wszystkie kwiaty za 168 zł po 1,20 zł za żonkila i 1,60 zł za tulipana. Ile kwiatów kupił Grześ od ogrodnika

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-05T21:13:09+02:00
1 Ania i Wojtek dostali od mamy po tyle samo pieniędzy
na drugie śniadanie Wojtek kupił dwie bułki i jedną herbatę a Ania kupiła jedną bułkę i dwie hedrabty Wojtkowi zostało 50 gr a Ani 1,40 zł Oblicz ile kosztowała bułka

a-kwota jaką otrzymali
x-bułki
y-herbaty

{2x+y=a-1,4
{2y+x=a-0,5


2. Obrotny Grześ w przeddzień dnia kobiet kupił za 110 zł żonkile i tulipany u ogrodnika płacąc 80 gr za żonkila i 1 zł za tulipana. Następnego dnia Grześ sprzedał wszystkie kwiaty za 168 zł po 1,20 zł za żonkila i 1,60 zł za tulipana. Ile kwiatów kupił Grześ od ogrodnika

x-żonkile
y-tulipany

{0,8x+y=110
{1,2x+1,6y=168

y=110-0,8x
1,2x+1,6(110-0,8x)=168
1,2x+176-1,28x=168
1,2x-1,28x=168-176
-0,08x=-8 | :(-0,08)
x=100
y=110-0,8*100
y=110-80
y=30


Drugi układ rozwiązałam tak w skrócie bez tego przepisywania ;)
2009-10-05T21:18:59+02:00
1. x- cena bułki
y- cena herbaty

2x + y = z - 0,5
x + 2y = z - 1,4

2. x- ilość żonkili
y- ilość tulipanów

0,8x + y = 110
1,2x + 1,6 = 168