Odpowiedzi

2010-02-01T16:50:21+01:00
Dziady cz.II to pogański obrzęd,w czasie którego udzielano pomocy duszom zmarłych przodków(obrzęd ten obchodzony jest w wigilię Wszystkich Świętych).

Ludowy obrzęd pogański-jest ceremonią w czasie której wywołuje się dusze nieboszczyków,karmi się je,poi,a tym samym przynoszenie ulgi w cierpieniu,dawanie rad,nauk i ostrzeżeń.Jest to również wiara w istnienie dwóch równoległych światów-żywych i umarłych,taka była wiara prostych ludzi.
3 4 3
2010-02-01T17:23:15+01:00
Mickiewicz, jako autor tego utworu, odwołuje się nie tyle do folkloru, co do ludowej moralności i ludowego poczucia sprawiedliwości. Ta pierwsza opiera się na przeświadczeniu, że zawsze można precyzyjnie oddzielić dobro od zła, posługując się przy tym intuicją, czuciem i wiarą. Czyniący dobro mogli spodziewać się nagrody, za zło czekała surowa i nieuchronna kara. Życie niejednokrotnie przeczy tej regule, niemniej wciąż podobne przekonania funkcjonują w społeczeństwach. W drugiej części Dziadów pokutują ci, którzy zrobili coś złego, ale też cierpią dusze nienaznaczone piętnem zła, dusze dzieci nieznających grzechu i zarazem cierpienia, bólu istnienia. Lud nie jest skłonny wybaczać, darować win, okazuję się bardzo surowym sędzią - podobnie jak sam Bóg.

Obrzęd ludowy pogański w tym utworze jest to zebranie ludzi którzy wierzą w możliwość nakarmienia duchów w celu ich przywołania.
2 5 2