Zad 1.
224 dm3 amoniaku odmierzonego w warunkach normalnych rozpuszczono w 400g wody, uzyskujac roztwor o gestosci 0.9 g/cm3. oblicz stezenie molowe tego roztworu.

odpowiec ma wynosic: 15,79-molowy

zad 2.
rozpuszczalnosc weglanu litu w temperaturze 20 stopni C wynosi 1,35 g/100g H2O. a gestosc roztworu nasyconego 1.02 g/cm3. oblicz stezenie molowe i procentowe nasyconego roztworu.

odpowiedz ma wynosic: stezenie %: 1,33%, stezenie molowe: 0.184 mol/dm3

prosze o rozwiazenie do 4.02.2010 do godz 18.00.
z gory dziekuje.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-01T18:05:36+01:00
224 dm3 amoniaku odmierzonego w warunkach normalnych rozpuszczono w 400g wody, uzyskujac roztwor o gestosci 0.9 g/cm3. oblicz stezenie molowe tego roztworu.

n=V/V0=224/22,4=10moli

W waunkach normalnych 22,4dm3 NH3 zawiera 1mol czyli 17g
więc 224dm3 będą zawierały 17*10moli=170g
mr = 170g + 400g = 570g
Vr = mr/d = 570g/0,9g/cm3 = 633,33cm3 = 0,63333 dm3
Cm = ms/(Vr x M) = 170g/ (17g/mol x 0,63333dm3) = 15,79mol/dm3


rozpuszczalnosc weglanu litu w temperaturze 20 stopni C wynosi 1,35 g/100g H2O. a gestosc roztworu nasyconego 1.02 g/cm3. oblicz stezenie molowe i procentowe nasyconego roztworu.

ms=1,35g
mw=100g
mr=100+1,35=101,35g
Cp = ms/mr*100%=1,35/101,35 *100=1,33%

MLi2CO3 = 7*2+12+3*16=14+12+48=74g/mol
n=m/M=1,35/74=0,0182 mola
V=mr/d=101,35/1,02=99,36 cm³=0,09936dm³
Cm=n/V=0,0182/0,09936=0,1831

4 4 4