1.
a) Za 35 dag sera zapłaciłem 5,46 zł. Ile kosztuje 1 kg tego sera?

b) Za 0,3 kg szynki zapłaciłem 7,44 zł. Ile kosztuje 40 dag tej sznki?

2.Proszek do prania sprzedawany jest w dwóch opakowaniach:
małym o wadze 500g i dużym, ważącym 2,4kg. Małe pudełko proszku kosztuje 7,50 zł.

a) Ile trzeba zapłacic za 1kg proszku, jeśli kupuje się go w małych opakowaniach?
b) Cena 1kg proszku w dużych opakowaniach jest o 20% niższa niż cena 1kg proszku w małych opakowaniach. Ile kosztuje duże opakowanie proszku?
Proszę o napisanie działań.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T19:39:16+01:00
A) 5,46 * 100 / 35 = 15,6

b) 7,44 * 40 / 30 = 9,92

2.
a) 500g*2=1kg
7,5zł*2=15zł
b)
20% z 15zł =3zł
15zł-3zł=12zł
12zł-1kg
2,4kg=28,8zł
odp. Cena proszku w dużym opakowaniu to 28,8zł

1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2010-02-01T19:39:28+01:00
1 a
35dag= 0,35kg

0,35kg - 5,46 zł
1 kg - x
___________
x = 5,46: 0,35
x = 15,6 zł

b

0,3 - 7,44 zł
o,4 - x
__________

x = (0,4 * 7,44):0,3
x = 2,976: 0,3
x = 9,92 zł


2.a) 500g*2=1kg
7,5zł*2=15zł
b)
20% z 15zł =3zł
15zł-3zł=12zł
12zł-1kg
2,4kg=28,8zł
odp. Cena proszku w dużym opakowaniu to 28,8zł





1 5 1