Magada i Ola miały po 10 zł. Magda kupiła pół kg cukierków po 12zł/kg oraz 30 dekagramów ciastek po 9zł/kg. Ola kupiła dwa razy mniej cukierków w cenie 20% wyższej oraz trzy razy więcej ciastek w cenie niższej o 1/3 niżte, kyóre kupiła Magda. Ile lizaków po 50gr?szt mogła kupić jeszcze kazda z dziewczynek? Oblicz.

2

Odpowiedzi

2010-02-01T20:58:36+01:00
1/2*12=6zł - cena cukierków magdy
30 dekagramów=0,3 kg
0,3*9=2,7zł- cena ciastek magdy
10 - (6+2,7)=1,3zł- kasa, jaka została magdzie
130 : 50≈2- ilość lizaków magdy
12*20/100=2,4zł
2,4+12=14,4zł-cena cukierków za kg
0,5:2=0,25kg-ilość cukierków oli
14,4*0,25=3,6-cena cukierków oli
3*0,3=0,9kg-ilość ciastek oli
1/3*9=3zł-cena ciastek
0,9*3=2,7zł-cena ciastek oli
10-(3,6+2,7)=3,7zł-kasa, która jej została
3,7zł=370gr
370:50≈7- ilość lizaków oli

Odp: ola może kupić 7 lizaków, a magda 2.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T21:28:44+01:00
Magda 0,50kgx12=6 zł 0,30kgx9= 2,70zł 10zł-(6+2,70)=10-8,70=1,30zł Ola 0,50:2=0,25 kg 12x20/100=240/100=2,40zł 12+2,40=14,40 zł 0,25x14,40=3,60 9x 1/3=3zł 9-3=6zł 0,30x3=0,90kg 0,90x6= 5,40zł 3,60+5,40=9zł 10-9=1 Magda zostało jej1,30zł może kupić2lizaki Ola zostało jej 1zł może kupić 2 lizaki