Odpowiedzi

2010-02-02T11:59:58+01:00
-korzeń główny
-korzenie boczne
-odgałęzienia
-komórki tkanki twórczej
-strefa wydłużania
-strefa włośnikowa
-skórka
-stożek wzrostu
-czapeczka

Proszę o najlepszą odpowiedź :)
1 5 1
2010-02-02T12:58:07+01:00
Budowa zewnętrzna
- strefa korzeni bocznych
- strefa włośnikowa
- stefa wydłużenia
- stożek wzrostu - czapeczka

budowa wewnętrzna
- drewno
- łyko
- kora pierwotna
- skórka
- włośnik
3 3 3
2010-02-02T16:09:52+01:00
STERFOWA BUDOWA KORZENIA
*strefa wierzchołkowa czyli merystem wierzchołkowy. Odpowiada za wzrost korzenia na długośc. Storzek wzrostu budują delikatne komórki inicjalne dlatego są one okryte czapeczką.
*strefa wydłużania(elongacji):odbywają się tutaj intensywne podziały komórkowe. Komórki wydłużają się zwiększają swoją objętość. Dzięki temu korzeń intensywnie rośnie na długość.
*strefa włośnikowa: zawiera włośniki. W tej strefie korzeń ma już zróznicowanie tkankowe (budowa pierwotna). Zachodzi tutaj wchłanianie z gleby wody i soli mineralnych.
*strefa wyrośnięta: korzeń wytwarza tu liczne korzenie boczne, rozgałęzia się, przytwierdzając roślinę silniej do podłoża. Strefową budowę mają też korzenie boczne.

BUDOWA PIERWOTNA KORZENIA
1)SKórka (epiblema, ryzoderma): zbudowana jest z jednej warstwy komórek które ściśle do siebie przylegają. Wytworem skórki są włośniki.
2)Kora pierwotna: stanowi 2/3 przekroju korzenia. Zbudowana jest z żywych i cienkościennych komórek miękiszowych. Między nimi są duże przestwory międzykomórkowe. Najbardziej wewnętrzną warstwą kory pierwotnej jest śródskórnia (endoderma)
3)Walec osiowy: rozpoczyna go perycykl czyli okolnica. Centrum stanowią ułożone promieniście i naprzemianlegle elementy łyka i drewna. Najczęsciej wiązki drewna łączą się ze sobą i tworzą czteroramienną gwiazdę.
Korzeń moze przyrastać wtórnie na grubość (nagonasienne i okrytonasienne dwuliścienne). Zawiązuje się kambium, które odkłada do wewnątrz elementy drewna a na zewnątrz elementy łyka. Budowa wtórna korzenia ejst bardzo podobna do budowy łodygi.

SYSTEMY KORZENIOWE
palowy: jest jeden korzeń główny a od niego odchodzą boczne
wiązkowy: nie ma korzenia głównego jego miejsce zamuje pęk korzeni przybyszowych.

FUNKCJE
*utrzymuje roślinę w glebie
*pobiera wodę i sole mineralne
*mogą magazynować pewne substancje: korzenie spichrzowe np u dalii
*umożliwiają pewnym roślinom pięcie się w górę ku światłu-korzenie czepne
*pobierają wodę z powietrza: korzenie powietrzne
*mogą pobierać i magazynować tlen: korzenie oddechowe
1 5 1