Odpowiedzi

2010-02-02T17:04:33+01:00
Rozmnażanie żab i ropuch różni się zasadniczo tylko rodzajem składanego skrzeku (jaja płazów). Mianowicie żaby składają skrzek w postaci okrągłej, zbitej kuli, a ropuchy swoje jaja składają w postaci podwójnego sznura, który oplątywany jest o rośliny wodne lub patyki leżące na dnie zbiornika wodnego. Powodem owijania skrzeku o różne rośliny jest dbałość ropuch o swoich jeszcze nie rozwiniętych potomków. Skrzek, który opadnie na dno jeziora w mule jest narażony na zły rozwój skrzeku, jeżeli jaja opadną na dno spowodują ogromne straty, gdyż jedna para ropuch składa od 2000 – 4000 jaj. Jaja obu gatunków, otoczone są białkową osłonką, która chroni jaja przed zgnieceniem jak i przed drapieżnikami. Pozycje seksualną płazów fachowo określa się ampleksus. Ampleksusem typowym dla żab i ropuch jest uchwyt pachowy, czyli taki, gdy samiec trzyma samice przednimi kończynami, a nie jak w uchwycie pachwinowym kończynami tylnymi. Ropuchy jak i żaby często wracają w te same miejsca każdego rok więc posiadając nawet malutkie oczko wodne można zaobserwować cały cykl godowy, który trwa od końcowych dni marca aż do kwietnia. Żaby i ropuchy rozmnażają się bezkontaktowo to znaczy samica składa skrzek do wody a samiec bezpośrednio oblewa go spermą. Skrzek żab na początku opada na dno, a po kilku dniach unosi się na powierzchnię. Powodem takiego zachowania się żabiego skrzeku, spowodowana jest dążeniem do szybszego rozwoju jaj. Skrzek, który pływa po powierzchni wody jest ogrzewany przez słońce, dzięki czemu temperatura wewnątrz zarodnika otoczonego białkiem wzrasta o połowę. Wyższa temperatura sprawia że skrzek żabi rozwija się szybciej niż ropuch.

Dasz naj???
54 4 54
2010-02-02T17:04:47+01:00
Wszystkie gatunki z rodzaju (Ranidae) są jajorodne. Występuje u nich zapłodnienie zewnętrzne. Większość płazów - w tym żaby, na okres rozrodu wędruje do zbiorników wodnych, pokonując niekiedy znaczne odległości. Samica składa jaja zwane skrzekiem w wodzie. Samiec siedzi wówczas na jej grzbiecie i polewa jaja nasieniem, w którym są plemniki (do zapłodnienia dochodzi poza organizmem samicy). Z zapłodnionych jaj wylęgają się stadia larwalne, zwane kijankami, które znacznie różnią się od osobników dorosłych (nie posiadają kończyn, oddychają skrzelami oraz podobnie jak ryby – posiadają linię boczną). W ciągu około 16 tygodni życia w wodzie, kijanka stopniowo przeobraża się w dorosłego osobnika i staje się gotowa, by opuścić środowisko wodne.

Wybacz, że skopiowane;) ale jeżeli nie mogłaś znaleźć to proszę:)
15 4 15
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T17:07:44+01:00
Żaby składają w wodzie tzw. skrzek .skrzek znajduje się w takiej pianie unoszącej się na wodzie.Ze skrzeku nastepnie rozwijają się kijanki.Są organizmy niepodobne do żaby mają inny kształ i ogon.W miarę rozwijania organizm ten coraz bardziej przypomina żabę,w późniejszych terminach zanika też ogon kijanki.
16 4 16