Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T17:06:25+01:00
Światło rozproszone

O świetle rozproszonym mówimy wtedy, gdy promienie przecinają się w różnych kierunkach w sposób nieuporządkowany. Światło rozproszone nie daje ostrych cieni, cechuje go miękkość i słaba plastyczność. Światło rozproszone powstaje wtedy, gdy np. niebo jest zachmurzone, albo po przejściu przez szyby mleczne, lub - w szerszym pojęciu - jest to również światło biegnące z dużej powierzchni ściany świetlnej czy innych źródeł światła, które są osłonięte abażurami lub kloszami. Naturalnie pomiędzy światłem rozproszonym i światłem skierowanym w ich najczęstszej odmianie mamy całą gamę różnych pośrednich możliwości.

Światło rozproszone w przeciwieństwie do skierowanego daje bardzo równomierne oświetlenie na dość dużych powierzchniach nawet wtedy, jeśli ich luminancja jest niewielka. Światło rozproszone nie zwiększa kontrastów, gdyż dochodzące ze wszystkich stron promienie świetlne uniemożliwiają uzyskanie jakiegokolwiek cienia i oświetlają równomiernie wszystkie części przedmiotu. Jest to więc oświetlenie przydatne do ciemnych lub silnie błyszczących przedmiotów, szczególnie w fotografii katalogowej, w której nie operujemy zbyt silnymi odblaskami.

Światło rozproszone zmniejsza więc kontrasty i "spłaszcza" przedmioty, wygładza nierówności powierzchni, pewne elementy zakrywa, a nawet upiększa, co jest bardzo istotną sprawą przy wykonywaniu portretów. Jest to oświetlenie, w którym giną drobne szczegóły, gdyż wyrównujące działanie światła rozproszonego, przy odtwarzaniu większych powierzchni przedmiotów, daje nam rzeczywiste uproszczenie i ujednolicenie kompozycji obrazu.
1 5 1
2010-02-02T17:09:20+01:00
Światło rozproszone jest zjawiskiem oddziałowywania światła z materią.
1 5 1
2010-02-02T17:11:45+01:00
Światło rozproszone -dają przezroczyste lub półprzezroczyste oprawy świetlne, a także umieszczone w suficie małe reflektorki. Mogą je również dawać lampy o nieprzezroczystych kloszach, jeśli ich strumień światła skierowany jest w taki sposób, że odbija się ono od ścian i sufitu. Dobry efekt światła rozproszonego dają też rampy świetlne, czyli oświetlenie umieszczone za osłoną biegnącą wzdłuż jednej lub wszystkich ścian. Użyte oprawy mogą być półprzezroczyste – wtedy światło będzie przechodzić przez nie delikatnie jak przez mgłę – albo pełne, nie przepuszczające światła – wtedy, dzięki temu, że są odsunięte od ściany, będą oświetlać światłem rozproszonym sufit i ścianę...
Dzisiaj to miałam,ale na fizyce. xD

Ogólnie chodzi o to,że promienie padają pod jakimś kontem na dany przedmiot (np. chropowaty) i to swiatło odbija sie we wszystkie kierunki ;p