W sklepie ze słodyczami można kupić dwa rodzaje cukierków : ,,Pawełki" po 10zł50gr za kilogram oraz ,,Marcinki" - 1,2 droższe od ,,Pawełków". Ile reszty zostanie z banknotu o nominale 20zł po zakupie 30 dag ,,Pawełków" i 0,6 kg ,,Marcinków" ? Zapisz obliczenia.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T17:27:23+01:00
1 kg "Pawełków" - 10,5zł
1kg "Marcinki" - 10,5 + 1,2 = 11,7zł

1. Cena 30 dag "Pawełków"

100 dag - 10,50zł
30 dag - x

x= (30dag * 10,5zł) : 100dag
x = 315 zł : 100
x = 3,15 zł

2. Cena 0,6 kg "Marcinków"

0,6kg = 60 dag

100 dag - 11,7 zł
60 dag - x

x = (60dag * 11,7zł) : 100dag
x = 702zł : 100
x = 7,02zł

3. 3,15zł + 7,02zł = 10,17zł ( cena "Marcinków" i "Pawełków" )
20zł - 10,17zł = 9,83zł

ODP. Po zakupie 30 dag ,,Pawełków" i 0,6 kg ,,Marcinków", banknotu o nominale 20zł pozostanie 9zł i 83gr.

:)

2010-02-02T17:30:30+01:00
*= razy
10,50*1,2=12,60zl
12,60zł za kilogram ,,Marcinków"
30 dag=0,3kg
10,50*0,3=3,15zł
3,15 zapłacisz za ,,Pawełki"
12,60*0,6=7,56zł
7,56zł zapłacisz za ,,Marcinki"
3,15+7,56=10,71zł
10,71zł razem za zakupy
20,00-10,71=9,29zł
odpowiedz: Zostanie 9,29zł reszty.
1 3 1