1)
Klasy szóste wybrały się na seans filmowy. Do kina poszło 86 uczniów i 7 dorosłych opiekunów. Bilet dla ucznia kosztował 18 złotych, a dla dorosłego 24 złote. Ile zapłacono za bilety?
2)
Pan Żwirski zakładał sad. Kupił 120 drzewek jabłoni, płacąc za każde 10,50zł i trzy razy mniej drzewek śliw, z których każde kosztowało 8,90zł. Ponieważ robił duże zakupy, dostał od sprzedawcy 15% rabatu. Ile zapłacił za swoje zakupy?
3)
Działka Pana Żwirskiego ma kształt prostokąta o bokach 100m i 78m. Przygotowując glebę pod posadzenie drzewek, pan Żwirski musi wysiac 350g nawozów na każde 10m kwadratowych powierzchni działki. Ile kg nawozów potrzebuje pan Żwirski?

Do każdego zadania proszę o obliczenia.

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T17:45:20+01:00
1)

18*86+24*7=1548+168=1716zł

Za bilety zapłacono 1716zł.

2)

120*10,5+120/3*8,9=1260+356=1616zł
15%*1616/100%=242,40zł - tyle rabatu dostał

1616-242,4=1373,60zł

Pan Żwirski za swoje zakupy zapłacił 1373,40 zł.

3)

P=100*78
P=7800m²

10m² -> 350g
7800m² -> x

x=7800*350/10
x=273000g=273kg

Pan Żwirski potrzebuje 273kg nawozów.
2010-02-02T18:00:16+01:00
1) 86 razy 18= 1548
7 razy 24 = 168
odp. razem za bilety zapłacono 1716złotych
2) 120 drzewek razy 10,50 = 1260zlotych
trzy razy mniej czyli 120 podzielić na 3 = 40
później 40 razy 8,90 = 356 złotych
1260 + 356 = 1616
rabat wynosił 241,50
czyli 1616-241,50= 1374,50
odp. za zakupy zapłacił 1374,50
2010-02-02T18:02:00+01:00
1) 86*18+7*24=1548+168=1716
Odp;Za bilety zapłacono 1716zł.
2) jabłonie- 120*10,50= 1260
śliwy- 120;3= 40 40*8,90=356
razem- 1260+356=1616
100%- 1616
15%-x
x= (15*1616);100= 242,40
1616-242,40=1373,6
Odp; Za swoje zakupy zapłącił 1373,6 zł.
3) p=100*78=7800m kwadratowych
7800;10=780
780*350=273000g=273kg
Odp; Pan Żwirski potrzebuje 273 kg nawozu.