Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80 zł.
Monika kupiła w tym samym sklepie jedna gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł.
Jaka była cena jednej gumki a jaka jednej spinki.

Chodzi o układy równań.
Z góry dzięki ;***

2

Odpowiedzi

2010-02-02T18:53:16+01:00
4x+6y=4,80
1x+10y=4,60 x=4,60-10y
4*(4,60-10y)+6y=4,80 4x+6*0,4=4,80
18,4-40y+6y=4,80 4x+2,4=4,80
18,4-34y=4,80 4x=2,4
-34y=-13,6 x=0,6
y=0,4
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T19:43:02+01:00


x - cena gumki
y - cena spinki

Trzeba rozwiązać układ równań

4x + 6y = 4,80
1x + 10y = 4,60

z drugiego równania, wyciągam x

x = 4,60 - 10y

Podstawiam do pierwszego równania

4*(4,60 - 10y) + 6y = 4,80
18,40 - 40y + 6y = 4,80
34y = 13,60

y = 0,40
x = 4,60 - 10 * 0,40 = 0,60
1 5 1