Odpowiedzi

2010-02-03T10:52:14+01:00
Joanna d'Arc, zwana Dziewicą Orleańską (ok. 1412-1431), francuska święta i bohaterka narodowa, pochodząca ze wsi Domremy na pograniczu lotaryńskim.
Od 13 życia miała wizje i słyszała "głosy niebiańskie", wzywające ją do ratowania ojczyzny. Ogarnięta mistyczną wiarą w powierzoną sobie przez Boga misję wyzwolenia Francji spod obcego panowania, w wieku ok. 16 lat zdołała skupić wokół siebie niewielki oddział armaniaków i na jego czele w lutym 1429 zjawiła się w obozie Karola VII. Zdobyła zaufanie króla, który powierzył jej dowództwo armii ochotniczej i na jej czele (w męskim przebraniu) oswobodziła Orlean (1429) i kilka innych miejscowości nad Loarą i pobiła Anglików pod Patay. Udało jej się następnie nakłonić Karola VII do podjęcia wyprawy do Reims, gdzie dokonał uroczystej koronacji królewskiej. Zwycięstwa te stały się punktem zwrotnym w wojnie stuletniej, ale nie zostały w pełni wykorzystane przez króla.

mam nadzieje ze ci sie przyda bo mam to z książki i czekam na to żebys zgłosił jako najlepszą a pozatym źle napisałeś nie darc tylko d'arc życzę powodzenia:):):):)