Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-03T14:48:25+01:00
Ja, Antygona, nigdy wcześniej nie przeciwstawiłam się Kreonowi, który postąpił wbrew prawom boskim obwieszczając, iż mój zmarły brat miał pozostać bez pochówku, gdyż został uznany za zdrajcę. Zawsze rzestrzegałam zasad moralnych, jednak w zaistniałej sytuacji opowiedziałam się po stronie własnego sumienia i miłości jaką żywiłam do swego brata. Kreon natomiast uważał, że prawo do władzy, którą spełnia ma zarówno wymiar boski jak i ludzki. Ja natomiast potrafiłam oddzielić sacrum od profamum i wiedziałam, że to co Bóg nakazuje jest święte. Nawet w obliczu smierci nie przeciwstawiłam się Bogu.
2010-02-03T14:54:17+01:00
OBRONA KREONA
Zostałam/łem powołana/ny na obronę czcigodnego króla Kreona, który skazał na śmierć podstępną i nieposłuszną jego rozkazom kobietę-Antygonę. Pomimo zakazom króla pochowała ona ciało mordercy, który był zdrajcą i nie powinien wejść do Hadesu.
Uważam, iż Kreon był niewinny-to ona złamała zasady króla i sprzeciwiła się jego prawom. Oczywiście, na początku miał on w sercu rozterki, bo przecież Antygona była jego bliską krewną, ale on w przeciwieństwie do niej stosował się do reguł i nie patrzył na uczucia czy też powiązania rodzinne. On kierował się sprawiedliwością i zadośćuczynieniem.
Z tego też względu, aby udowodnić niewinność króla Kreona powołuję na świadków: jego samego, Ismenę i strażnika.

Pytania skierowane do nich:

do Ismeny:
1.Ismeno, dlaczego nie pochowałaś zwłok brata razem z siostrą?
2.Czyż ważniejsze było dla Ciebie prawo Kreona, aniżeli pochówek brata?

do strażnika:
1.Ty widziałeś Antygonę, grzebiącą zwłoki brata, gdy ją pojmałeś nie wzbraniała się, hardo mówiła do króla. Czy uważasz, że słusznie postąpiła łamiąc prawo Kreona?
-podaj mi na to dowód.

do Kreona:
1.Kreonie, dlaczego tak okrutnie ukarałeś Antygonę? Była przecież tylko bezbronną kobietą, chcącą pochować brata.

Te pytania mogą się przydać przy obronie Kreona. Pozdrawiam;))

2010-02-03T14:59:33+01:00
Kreonie jak tak było morzna potępić brata ciało a zaś tym samym siostre o czcigodną antygone na śmierć w boleściach skazać
nie widziałes tego że twój syn w niej zakochany
co ona ci złego zrobiła?
nikogo nie skrzywdziła nikogo nie za biła
nikogo nie obmówiła
jedynie swego brata pochować chciała!!!!!
o kreonie!!!!

ps. sorrki za błedy ortograficzne:)