W szkolnej stołówce obiady je 100 osób.W hurtowni 1 kg cukru kosztuje 3,15 zł 1 kg śliwek kosztuje 4,60 zł a 1 kg wiśni -3,78 zł.Ile będą kosztowały produkty potrzebne do przygotowania kompotu według przepisu:
9 dag śliwek,5 dag wiśni,0.3 litra wody,4 dag cukru(porcja dla jednej osoby)

A ile by kosztowały te produkty gdyby w stołówce jadło obiady 150 osób?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T16:00:58+01:00
1 kg cukru kosztuje 3,15 zł
1 kg śliwek kosztuje 4,60 zł
1 kg wiśni -3,78 zł.

9dag śliwek x 4,60 = 0,41 zł
5dag wiśni x 3,78 = 0,19 zł
4dag cukru x 3,15 = 0,13 zł
cena składników na 1 porcje = 0,73 zł
100 osób x 0,73 zł = 73 zł

150 osob x 0,73 = 109,5
Dla 150 osób produkty będą kosztować 109,50 zł
2010-02-03T16:04:31+01:00
1kg = 100dag

cukier
100=3,15
4=x
x=0,126

śliwki
100=4,60
9=x
x=0,414

wiśnie
100=3,78
5=x
x=0,189

Koszt na 1 os.=0,126+0,414+0,189=0,729

Na 100 osób= 0,729*100=72,90

Na 150 0ób= 0,729*150=109,35 zł