Siemka......

Mam zrobic 2 zadania z Biologi.

1.Na podstawie analizy schematu wyjasnij w jaki sposob czloweik moze ustrzec sie przed narazeniem na pasozyty wymienionych w punkcie a.

Wpunkcie a jest owsik ludzki-zrodla zakazenia dla czlowieka-brak higieny osobistej.
wlosien krety-to samo-niebadane mieso.
tasiemiec uzbrojony-to samo-warzywa,owoce itp.
glista ludzka-to samo-z piaskownicy itp.

Teraz drugie zadanie.

2.Korzystajac z roznych ci zrodel informacji scharakteryzuj choroby wywolywane przez pasozytnicze nicienie i plazince,uzupelniajac tabelke.

Tabelka:

Nazwa choroby:glistnica,owsica,tasiemczyca.

Mam wymienic:Objawy chorob i Leczenie.......

Licze na was ;].......!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T17:43:57+01:00
1. Na identyczne pytanie odpowiadałam kiedyś tutaj
http://zadane.pl/zadanie/398967
Nie będę wszystkiego kopiować, myślę, że link wystarczy
2.
a) glistnica
Objawy: ogólne osłabienie, zawroty głowy, kaszel, obrzęki twarzy, nadmierna pobudliwość, reakcje alergiczne. Gdy zakażenie jest masowe może dochodzić do całkowitego braku drożności jelita.
Leczenie: Prowadzone jest w domu. Pasożyta pozbywa się przyjmując odpowiednie leki jak albendazol, mebendazol, pyrantel. Ponadto należy bardzo rygorystycznie przestrzegać higieny osobistej (zmieniać codziennie bieliznę, pościel,dezynfekować urządzenia sanitarne)
b) owsica
Objawy: stany zapalne i swędzenie otworu odbytowego, utrata apetytu, nerwowość, obecność samic owsika w kale
Leczenie: Przyjmowanie leku o nazwie pyrantel, który poraża mięśnie robaków, w wyniku czego dochodzi do wydalenia pasożytów, lub mebendazol, który hamuje zdolność robaków do wykorzystania glukozy z otoczenia, co powoduje ich powolne obumieranie.
c) tasiemczyca
Objawy: bóle brzucha, nudności, osłabienie, spadek wagi, niedobór witaminy B12 (powoduje anemię),biegunka lub zaparcia, bóle mięśni (spowodowane wągrami umieszczonymi w włóknach mięśniowych, jeżeli człowiek jest żywicielem pośrednim) Wągry mogą się także zagnieździć w innych narządach (mięśniu sercowym, wątrobie, płucach, a nawet siatkówce oka czy w mózgu) i spowodować ich uszkodzenie, a nawet śmierć chorego na tasiemczycę.
Leczenie: przyjmowanie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza (prazykwantel lub niklozamid), również leczenie szpitalne. Przy umiejscowieniu tasiemca w innym miejscu niż w jelicie konieczny może być zabieg chirurgiczny.
7 5 7