Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T15:52:28+01:00
W dramacie Makbet winę ponosi zarówno Makbet jak i jego żona. Lady Makbet przekonała swojego męża do zbrodni i obudziła w nim żądzę władzy. Winny jest także Makbet, który pragnie zająć miejsce Dukana i ostatecznie ulega namowom żony. Jest słaby i wewnętrznie rozdarty. Wybujała ambicja popycha go do krwawego czynu.
Dramat Król Edyp natomiast pokazuje dominację przeznaczenia nad człowiekiem. Edyp ostatecznie wypełnia całą przepowiednię: zabija ojca i żeni się z matką lecz robi to całkowicie nieświadomie - na tym polega jego dramat. Nie wie że człowiek którego zabił w górach był jego ojcem ani że Jokasta, wdowa po królu to jego matka. Edyp jest całkowicie niewinny, bo dowiedziawszy się o przepowiedni ucieka, nie chcąc by sie wypełniła. Winę w tym dramacie może ponosić przeznaczenie,los który kieruje bohaterami, igra z nimi.
Winnym w "Nie-Boskiej" komedii zdecydowanie jest Mąż. To on idąc za swoją dawną kochanką poetką, zostawia żonę doprowadzając ją tym samym do szaleństwa i śmierci a syna do kalectwa.