10/
Rachunek za naprawę urządzeń hydraulicznych wyniósł 120 zł. ile pieniędzy otrzymał pracownik po potrąceniu podatku w wysokości 21%?
15/
Sprzedawca , zakupione w hurtowni winogrona w cenie 5,80zł za 1 kg , sprzedał z zyskiem . Oblicz zysk ze sprzedaży 120kg ,jeżeli 40kg winogron sprzedał z 25%zyskiem z pozostałą ilośc z 50% zyskiem
16/
W pewniej hurtowni bluzka kosztuje 14zł .przy zakupie co najmniej 100 sztuk kupujący dostanie rabat w wysokości 20% ceny . Oblicz . ile zapłaci kupujący za 110sztuk bluzek , a ile za 90 sztuk .
17/
jeden szampon kosztuje 8,60zł . za każdy kolejny szampon zapłacisz 50% ceny pierwszego szamponu . ile maksymalnie szamponów możesz kupic za 35 zł ?
20/
przetwórnia owoców sprzedaje soki w opakowaniach kartonowych w cenie 2,40za litr. w akcji promocyjnej zwiększono pojemnośc opakowania o 20% ,zwiększając jednocześnie cenę o 10% . ile kosztuje litr soku w promocji ?

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-07T16:01:13+02:00
10/
Proste rozwiązanie
120:100=1,20
1,20*21=25,2
140-25,2=114,80 zł
ODP.Po potrąceniu podatku robotnik otrzyma 114,80zł
16/

B-14zł
110*14=1540
1540:10=154
154*2=308zł
1540-308= 1232 zł(przy zakupie 110sztuk)
90*14=1260 zł (przy zakupie 90 sztuk)

17/
sz1- 8,60zł
sz2- 4,30
sz3- 4,30
sz4- 4,30
sz5- 4,30
sz6- 4,30
sz7- 4,30
RAZEM: 34,40zł
ODP. Maksymalnie można kupić 7 szamponów.

20/
2,40zł/litr
2,40:10=0,24
2,40+0,24=2,64zł
3 3 3
2009-10-07T16:19:16+02:00
10/
120 zł - cena za usługę
21% = 21/100 * 120 = 25,2 - wartość podatku
120 - 25,2 = 94,8 - tyle dostanie pracownik

15/

5,8 zł - cena za 1 kg winogron w hurtowni
40 kg - sprzedał z zyskiem 25%
80 kg - sprzedał z zyskiem 50%

(5,8 + 5,8 * 25/100) * 40 = 290 zł- cena za jaką sprzedał 40kg
(5,8 + 5,8 * 50/100) * 80 = 696 zł- cena za jaką sprzedał 80kg

kupił 120 kg winogron za 696 zł (5,8 * 120) i a sprzedał je za (290+696) 986 zł więc zarobił na tym interesie (986 - 696) 290 zł.

16/
14 - 20% = 14 - 14 * 20/100 = 14 - 2,8 = 11,2 zł -cena jednej bluzki po rabacie

zakup 110 bluzek :

11,2 * 110 = 1232 zł

zakup 90 bluzek ( jest poniżej 100 a więc nie ma rabatu) :

14 * 90 = 1260 zł


17
8,6 - cena szamponu

8,6 * 1/2 (czyli 50/100 po skróceniu) = 4,3
35 zł - 8,6 = 26,4 zł - cena przy zakupie pierwszego szamponu
26,4 / 4,3 = 6,14 - ilość szamponów które można kupić

Za 35 zł można kupić maksymalnie 7 szamponów ( pierwszy za 8,6 i sześć za 4,3)


/20

2,4 - cena za litr soku
2,4 + 10% = 2,4 + 0,24 = 2,64 - cena soku w promocji o pojemności ( 1l + 20% = 1,2l) 1,2l

cena 1 litra soku w promocji :
2,64 / 1,2 = 2,2 zł
3 5 3