Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T19:15:49+01:00
Wyglądała tak: zasadniczo budynek ma układ podłużny, podzielony jest na część centralną (nawa główna), oraz nawy boczne, po jednej, dwie lub nawet trzy z każdej strony.

Służyła do tego: Pierwotnie bazylika pełniła funkcję sali posiedzeń sądu i zebrań na rynku w starożytnych Atenach. Urzędowali w niej archontowie. W Rzymie bazylika stała na rynku głównym (forum) i pełniła rolę hali targowo-sądowej. Drogą naśladownictwa bazyliki rozpowszechniły się na całym terytorium starożytnego Rzymu.Licze na najlepszą.;)
64 3 64
2010-02-04T21:01:44+01:00
Skromna osada, położona nad brzegiem Tybru, wyrosła 2000 lat temu na potężne Imperium, władające basenem Morza Śródziemnego.
Pozostało po nim niezwykłe dziedzictwo: architektura, sztuka, instytucje prawa, literatura oraz mnóstwo różnych źródeł historycznych.

Rzymianie okazali się najlepszymi budowniczymi ówczesnego świata. Perfekcyjni w budowie łuków i kopuł, akweduktów, mostów i łaźni. I choć poczucie piękna przejęli od Greków, wynaleźli własne, oryginalne technologie.

Wraz z kolonizacją Europy, duch rzymskiego klasycyzmu przenikał w jej najodleglejsze zakątki, aż w końcu stał się inspiracją dla całej kultury zachodu.
Największe znaczenie historyczne zyskały osiągnięcia Rzymian w architekturze. Materiały budowlane, które znalazły szerokie zastosowanie:
Cement - produkowany z wapna i popiołów wulkanicznych, wody i drobnych kamieni (opanowanie techniki wyrobu zaprawy murarskiej i tynku),
Beton- cechuje go niesamowita trwałość i wodoodporność,
Drewno,
Wypalana cegła- opanowana w II wieku p.n.e. umiejętność wypalania cegły przyczyniła się do przełomu w sztuce rzymskiej
Kamień ciosany
24 3 24