Opisz jedno miasto nad morzem śrudziemnym . Mieliśmy temat o krajobrazie śródziemnomorskim , więc niech będzie opis związany z tym tematem .
Fajnie by było jak by ktoś dał opis z Grecją ... [ ale nie koniecznie]

Ten opis ma być na GÓRA pół strony w zeszycie !!! [ więc ma byś krutkie xd ]Może być z neta , więc daje tylko 10 pkt.

1

Odpowiedzi

2010-02-05T15:31:38+01:00
Algier to stolica Algierii. Miasto leży w obszernej zatoce nad Morzem Śródziemnym, 800 km od Marsylii. Nad miastem wznoszą się wzgórza do wysokości 400 m n.p.m. Algier jest centrum gospodarczym, kulturalnym i głównym portem kraju. Również najważniejszym ośrodkiem naukowym kraju.Miasto leży na stokach Sahelu rozciągających się wzdłuż zatoki Algierskiej.
Gospodarka
* przemysł: włókienniczy, rafineria ropy naftowej, montownie samochodów

W starożytności nosił nazwę Icosium. Miasto zostało zburzone w VII wieku, po zdobyciu przez Arabów. Na początku XVI w dostało się w ręce tureckich korsarzy i odtąd przez długi czas było głównym ośrodkiem korsarstwa i rabunku. W XVII w ludność miasta dochodziła do 100 tys. W roku 1518 miasto stało się częścią Imperium Otomańskiego. W 1541 Karol V usiłował zdobyć Algier, w XVII w Francuzi dwukrotnie bombardowali miasto, jednak bez skutku. Zdobyli je dopiero w 1830, po zaciętych walkach, które trwały 20 dni.

W czasie drugiej wojny światowej (od czerwca 1943 do sierpnia 1944) Algier stał się stolicą wolnej Francji i siedzibą tymczasowego rządu Charles de Gaulle'a. Po uzyskaniu niepodległości przez Algierię w 1962, Algier został jej stolicą.

Zabytki i turystyka
* Wielki Meczet XI-XVII wiek z minaretem z XIV wieku
* cytadela (kasba) wzniesiona przez Turków w XVI wieku
* meczety
o Sidi Abdarrahmana
o Dżami el-Dżabib
* pałac Gubernatora
* pałac d'Archeveche
* katolicka katedra św. Filipa z XIX wieku zbudowana na ruinach meczetu Hassana
* synagoga z 1865 roku

Opis miasta z encyklopedii Ultima Thule wydanej w 1927 roku
tekst o znaczeniu historycznym, przytoczony jako ciekawostka
Miasto posiada piękny port z dwoma długimi kamiennymi groblami. Główną ulicą jest wspaniały Boulevard de la Republique. Miasto jest siedzibą gen. gubernatora, ma akademię wojskową, dwa uniwersytety: francuski i arabski, bibliotekę publiczną, obserwatorium astronomiczne różne towarzystwa naukowe itd. Algier jest ważnym punktem handlowym, łączą się w nim linie kolejowe z Oranu i Konstantyny oraz wiele dróg z wewnątrz kraju. Parowce łączą Algier z Marsylią, Alicante i Walencją. Ważna stacja węglowa. Wywóz wina, zboża, bydła, wełny, oliwy, tytoniu, rudy, kory korkowej oraz trawy halfa. Stacja klimatyczna uczęszczana przez chorych na płuca, 206595 mieszkańców (1921), z czego 2/3 Europejczyków.
4 3 4