Skroc ten text, ale zeby zawieral najwazniejsze informacje.


DAJE NAJ!!! i ocenke --------- pliss pomozcieTrzęsienie ziemi na Haiti – trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 16 km od Port-au-Prince na Haiti. Główny wstrząs nastąpił 12 stycznia 2010 o godz. 16.53 czasu lokalnego (21.53 UTC). Zarejestrowano wiele wstrząsów wtórnych, z których dziesięć przekraczało magnitudę 5 w skali Richtera. Wstrząsy odczuwalne były także w Dominikanie (zajmującej wschodnią część wyspy Haiti), na Kubie, Jamajce, Bahamach oraz na Turks i Caicos.

Trzesienie ziemi na Haiti dotknelo 3 miliony ludzi, mowi Miedzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyza. Nieznana jest dokladna liczba ofiar, ale siega ona 200 tysiecy a rannych jest 300 tys ludzi
z czego w 4 tysiacach przypadkach trzeba bylo dokonac amputacj, a w kraju narasta frustracja.

Według słów premiera Haiti podczas wstrząsów zniszczonych zostało 250 tysięcy domów i około 30 tysięcy przedsiębiorstw.

Po ponad trzech tygodniach od kataklizmu Haitańczykom zaczynają puszczać nerwy. W nocy z wtorku na środę w Petion-Ville, przedmieściach stolicy, słyszano strzały. Rano przed tamtejszym ratuszem odbyła się niewielka demonstracja, w której udział wzięło około 300 osób, domagających się żywności, pracy i otwarcia szkół dla dzieci.

Także po raz pierwszy od trzęsienia ziemi mieszkańcy Haiti zachowywali się agresywnie wobec zagranicznych dziennikarzy, żądając och wyjazdu. We wtorek w centrum Port-au-Prince zaatakowano nożem i ograbiono fotografa.

Jak podawała AFP, minister ds. kobiet Marjorie Michel informowała o coraz większej liczbie gwałtów, dokonywanych w ostatnich dniach w obozach dla ofiar kataklizmu.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun - jak poinformował jego rzecznik - zwrócił się do byłego prezydenta USA Billa Clintona o koordynowanie akcji pomocy humanitarnej dla Haitańczyków.

Ponad 58 mln dolarów przyniosła dotąd akcja "Nadzieja dla Haiti" (Hope for Haiti Now), w której wzięło udział ponad 100 aktorów, muzyków i innych gwiazd. Jednym z pomysłodawców dwugodzinnego teletonu (telewizyjnego maratonu) był aktor George Clooney, a apele o pomoc wygłosili m.in. Julia Roberts, Steven Spielberg i Stevie Wonder.

Już bezpośrednio po kataklizmie na Haiti w akcję pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi włączyło się wiele gwiazd. Angelina Jolie i Brad Pitt przekazali milion dolarów organizacji Lekarze bez Granic. Organizacja ogłosiła, że najsłynniejsze małżeństwo Hollywoodu wsparło ratowników medycznych, a przekazana przez aktorów pomoc umożliwi rozmieszczenie na miejscu dodatkowych ekip ratowniczych, w tym zespołu chirurgów, i zorganizowanie szpitala polowego z dwiema salami operacyjnymi.

- Zdajemy sobie sprawę, że pierwsza pomoc ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia niezwłocznych potrzeb ludzi, którzy nie mają gdzie mieszkać, przeżyli traumę i wymagają pilnej opieki - zaznaczył w oświadczeniu Brad Pitt.

Pomoc finansową wysokości miliona dolarów przekazała na rzecz tej samej organizacji także aktorka Sandra Bullock. "Chciałam, żeby moja darowizna została wykorzystana natychmiast na potrzeby mieszkańców Haiti dotkniętych tą straszną katastrofą" - napisała Bullock w oświadczeniu.

Z kolei piosenkarka Madonna wsparła kwotą 250 tys. dolarów organizację medyczną Partners in Health, niosącą pomoc m.in. biednym mieszkańcom Haiti. "Apeluję do wszystkich moich przyjaciół i fanów na całym świecie, aby wspólnie poszli w moje kroki i pomogli tak, jak mogą" - powiedziała piosenkarka.

Jeden ze świadków, Juan Charles, relacjonował, że kataklizm zaczął się bardzo szybko i niespodziewanie. - Kiedy zaczęło się trzęsienie, wszyscy byli zajęci normalnymi czynnościami i nagle usłyszeliśmy straszny hałas. To brzmiało, jakby gdzieś blisko lądował samolot - mówił o kataklizmie mężczyzna. - Nagle wszystko zaczęło spadać. Ludzie zaczęli krzyczeć, panikować. Sufit zaczął się sypać. Nie było gdzie się schować. Wszystko się powyłączało. Ludzie nie wiedzieli, co robić. Część pobiegła schować się do łazienki, ale nie było gdzie się ukryć - relacjonował Juan Charles, któremu szczęśliwie udało się wydostać z wyspy.

Z kolei Joseph Monpelier, którego trzęsienie zastało na lotnisku, wspomina przede wszystkim walący się budynek terminala. - Byłem na lotnisku, przy bramce, gotowy do wejścia na pokład. I kiedy wszystko się zaczęło, budynek zaczął się walić, po prostu pękł w poprzek - mówił przerażony mężczyzna.

Odczuła to też Dominikana

Jak relacjonuje przebywający na Dominikanie dziennikarz Dariusz Król, trzęsienie ziemi było odczuwalne na całej wyspie. - W miejscowości Cabarete, dwupiętrowy dom, w którym mieszkam, dwukrotnie zakołysał się - opisuje dziennikarz.

Król zebrał też relacje ludzi, którzy potwierdzają, że wstrząsy czuli mieszkańcy całej wyspy. - Obecnie, praktycznie na całym wybrzeżu Dominikany ogłoszony został alarm o zagrożeniu tsunami. Ewakuowano mieszkańców z miejscowości Nagua - dodaje dziennikarz.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-05T20:29:53+01:00
Trzęsienie ziemi na Haiti – trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 16 km od Port-au-Prince na Haiti. Główny wstrząs nastąpił 12 stycznia 2010 o godz. 16.53 czasu lokalnego (21.53 UTC).
Wstrząsy odczuwalne były także w Dominikanie (zajmującej wschodnią część wyspy Haiti), na Kubie, Jamajce, Bahamach oraz na Turks i Caicos.
Trzesienie ziemi na Haiti dotknelo 3 miliony ludzi, mowi Miedzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyza
Według słów premiera Haiti podczas wstrząsów zniszczonych zostało 250 tysięcy domów i około 30 tysięcy przedsiębiorstw.
Po ponad trzech tygodniach od kataklizmu Haitańczykom zaczynają puszczać nerwy. W nocy z wtorku na środę w Petion-Ville, przedmieściach stolicy, słyszano strzały. Rano przed tamtejszym ratuszem odbyła się niewielka demonstracja, w której udział wzięło około 300 osób, domagających się żywności, pracy i otwarcia szkół dla dzieci.
Ponad 58 mln dolarów przyniosła dotąd akcja "Nadzieja dla Haiti" (Hope for Haiti Now), w której wzięło udział ponad 100 aktorów, muzyków i innych gwiazd. Jednym z pomysłodawców dwugodzinnego teletonu (telewizyjnego maratonu) był aktor George Clooney, a apele o pomoc wygłosili m.in. Julia Roberts, Steven Spielberg i Stevie Wonder.
Pomoc finansową wysokości miliona dolarów przekazała na rzecz tej samej organizacji także aktorka Sandra Bullock
Z kolei piosenkarka Madonna wsparła kwotą 250 tys. dolarów organizację medyczną Partners in Health, niosącą pomoc m.in. biednym mieszkańcom Haiti
Jeden ze świadków, Juan Charles, relacjonował, że kataklizm zaczął się bardzo szybko i niespodziewanie.
Nie było gdzie się schować. Wszystko się powyłączało. Ludzie nie wiedzieli, co robić. Część pobiegła schować się do łazienki, ale nie było gdzie się ukryć - relacjonował Juan Charles, któremu szczęśliwie udało się wydostać z wyspy.
Z kolei Joseph Monpelier, którego trzęsienie zastało na lotnisku, wspomina przede wszystkim walący się budynek terminala.
Odczuła to też Dominikana
Jak relacjonuje przebywający na Dominikanie dziennikarz Dariusz Król, trzęsienie ziemi było odczuwalne na całej wyspie
Król zebrał też relacje ludzi, którzy potwierdzają, że wstrząsy czuli mieszkańcy całej wyspy. Ewakuowano mieszkańców z miejscowości Nagua - dodaje dziennikarz.
1 5 1
2010-02-05T20:34:32+01:00
Trzęsienie ziemi na Haiti miało 7 stopni w skali Richtera. Główny wstrząs nastąpił 12 stycznia 2010 o godz. 16.53. Wstrząsy odczuwalne były także w Dominikanie, na Kubie, Jamajce, Bahamach na Turks i Caicos. Ta katastrofa dotknęła 3 miliony ludzi na Haiti. Nieznana jest dokladna liczba ofiar, ale siega ona 200 tysiecy, a rannych jest 300 tys ludzi
z czego w 4 tysiacach przypadkach trzeba bylo dokonac amputacj, a w kraju narasta frustracja. Według słów premiera Haiti podczas wstrząsów zniszczonych zostało 250 tysięcy domów i około 30 tysięcy przedsiębiorstw.po raz pierwszy od trzęsienia ziemi mieszkańcy Haiti zachowywali się agresywnie wobec zagranicznych dziennikarzy, żądając ich wyjazdu. We wtorek w centrum Port-au-Prince zaatakowano nożem i ograbiono fotografa. Minister kobiet Marjorie Michel informowała o coraz większej liczbie gwałtów, dokonywanych w ostatnich dniach w obozach dla ofiar kataklizmu. Wiele fundacji pomaga biednym Haitańczykom. Włączają się również do tego sławne gwiazdy, m.in. Madonna, Angelina Jolie i Brad Pitt, Sandra Bullock. Jeden ze świadków, Juan Charles, relacjonował, że kataklizm zaczął się bardzo szybko i niespodziewanie. - Kiedy zaczęło się trzęsienie, wszyscy byli zajęci normalnymi czynnościami i nagle usłyszeliśmy straszny hałas. To brzmiało, jakby gdzieś blisko lądował samolot - mówił o kataklizmie mężczyzna. - Nagle wszystko zaczęło spadać. Ludzie zaczęli krzyczeć, panikować. Sufit zaczął się sypać. Nie było gdzie się schować. Wszystko się powyłączało. Ludzie nie wiedzieli, co robić. Część pobiegła schować się do łazienki, ale nie było gdzie się ukryć - relacjonował Juan Charles, któremu szczęśliwie udało się wydostać z wyspy. Obecnie, praktycznie na całym wybrzeżu Dominikany ogłoszony został alarm o zagrożeniu tsunami. Ewakuowano mieszkańców z miejscowości Nagua.

:]
1 5 1