1. Napisz, czym różnią się pisklęta gniazdowników od piskląt zagniazdowników.

2. Ptaki wędrowne podczas przelotów na zimowiska są narażone na wiele niebezpieczeństw. Podaj przykłady tych zagrożeń.

3. Podaj przyczyny corocznych wędrówek ptaków na zimowiska w okresie jesienno-zimowym.

2

Odpowiedzi

2010-02-06T13:09:51+01:00
Gniazdowniki - to ptaki, których pisklęta po wykluciu z jaj są niedołężne i wymagają opieki rodziców, dłuższy czas spędzają w gnieździe. Gniazdowniki najczęściej wykluwają się nagie i ślepe, czasami są pokryte rzadkim puchem. Nie potrafią same zdobywać pożywienia i są całkowicie uzależnione od pomocy dorosłych ptaków, które je ogrzewają i karmią.Gniazdowniki wykluwają się na wcześniejszym etapie rozwoju osobniczego (zwłaszcza rozwoju mózgu) niż zagniazdowniki. Żółtko w jajach tych gatunków stanowi 15-27% masy.
Do gniazdowników należą m.in. ptaki drapieżne, wróblowe, gołębiowate i dzięciołowate.

Zagniazdowniki - ptaki, których pisklęta bardzo szybko po wykluciu z jaja są zdolne do samodzielnego życia i nie przebywają w gnieździe. Są one pokryte gęstym puchem, sprawnie chodzą, biegają (niektóre także pływają), potrafią utrzymać stałą temperaturę ciała. Opuszczają gniazdo w trakcie pierwszego dnia od wyklucia i samodzielnie zbierają pokarm (wskazywany przez rodziców). Samice przez pewien czas prowadzą je, chronią przed napastnikami i ogrzewają pod skrzydłami.Zagniazdowniki wykluwają się na późniejszym etapie rozwoju osobniczego (zwłaszcza rozwoju mózgu) niż gniazdowniki. Żółtko w jajach tych gatunków stanowi 30-40% masy.
Zagniazdownikami są: kaczki, gęsi (w tym łabędzie), kurowate.


zagrożenia;
brak pożywienia
drapieżniki w miejscach odpoczynku
myśliwi i kłusownicyPrzyczyną wędrówek ptaków jest poszukiwanie pożywienia i miejsc lęgowych. Jesienią opuszczają tereny, na których nie mogłyby się wyżywić. Odlatują głównie ptaki owadożerne, wodne oraz błotne, niezdolne do znalezienia pokarmu po zamarznięciu jezior, rzek i bagien.
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-06T19:00:44+01:00
1. Pisklęta gniazdowników są zdan na rodziców, rodzą sie ślepe, nagie i rodzice je karmia, natomiast zagniazdowniki są pokryte puchem, są samodzielne zbieraja pokarm pod opieka matki np: zagniazdowniki: kury, kaczki i gniazdowniki: wróble, jaskółki

2. Ptaki są narażone niebezpieczeństwa takie jak polowania na niektóre gatunki ptaków, zadziobanie przez innego silniejszego ptaka. Niektóre bociany nawet nie wylatują do ciepłych krajów gdyz słabsze bociany maja łamane pióra przez (że tak to nazwe) rade, gdyz słabe ptaki opóxniaja lot.

3. Ptaki odlatuja do ciepłych krajów z powodu braku pokarmu na terenach gdzie zakładaja gniazda, również jest yto zwiazane zostrym klimatem w czasie zimy.

(Mam zamiar w przyszłosci zostać lekarzem wterynarii dlatego przykładam sie do przyrody i tez mielismy takie zadanie [ja nic nie biore z neta] i dostałam z niego 5 a tak wogóle to mam same 5 i 6 z przyrody wiec licze na najlepszą.)
4 3 4