Ułóż w kolejności chronologicznej wydarzenia. Przy każdym z nich podaj datę i napisz co dokładnie się wydarzyło. Wyjasnij też wpływ ostatniego chronologicznie wydarzenia na dalsze dzieje Rzymu.
-początek rządów Oktawiana Augusta,
-zamach podczas id(15 dni) marcowych,
-przekroczenie rubikonu przez Juliusza Cezara,
-bitwa pod Akcjum,
-bitwa pod Filipii,
-bitwa pod Farsalos.

Z góry dziękuje ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T16:11:38+01:00
-przekroczenie rubikonu przez Juliusza Cezara- 49r. p.n.e Cezar przekroczył rzekę Rubikon wraz z wojskiem i rozpoczął wojnę domową z Pompejuszem.

-bitwa pod Farsalos - 9 VII 48r. p.n.e. jedna z bitew wojny domowej w Rzymie, stoczona między wojskami Cezara i Pompejusza, zwycięstwo Cezara.

-zamach podczas id(15 dni) marcowych- 15 III 44r. p.n.e. morderstwo Juliusza Cezara (otrzymał 23 rany sztyletem) na zebraniu Senatu. Przywódcą zamachu był Brutus.

-początek rządów Oktawiana Augusta- po śmierci Cezara poparty przez Senat i przejął władzę jako konsul i przystąpił do walk z Antoniuszem uważającym się za prawowitego spadkobiercę Cezara


-bitwa pod Filipii - 42r. p.n.e. wygrana Antoniusza i Oktawiana z przywódcami spisku przeciw Juliuszowi Cezarowi - Brutusem i Kasjuszem. Ostatecznie Kasjusz kazał zabić się jednemu z niewolników, a Brutus przebił się mieczem.

-bitwa pod Akcjum - 2 IX 31r. p.n.e. bitwa morska, między Oktawianem Augustem a Markiem Antoniuszem, który wspierany był przez Kleopatrę. Bitwa zakończona zwycięstwem Oktawiana

Antoniusz i Kleopatra po porażce pod Akcjum uciekli do Aleksandrii, gdzie popełnili samobójstwo, Oktawian zaś kazał zamordować Cezariona (syna Kleopatry i Cezara). Oktawiusz dzięki temu zwycięstwu przejął całkowitą władzę dyktatorską nad imperium rzymskim. W roku 30 p.n.e. Oktawian ustanowił Egipt jako prowincję rzymską.
9 4 9