1.Pewna książka informatyczna kosztowała 25zł. Wydawca zamierza dołączyć do niej płytę CD, za którą spodziewa się otrzymać netto 5zł. Książki mają stawkę 0% VAT , ale na płyty CD stawka VAT wynosi 22%. Jaką cenę powinien ustalić wydawca za książkę z płytą CD?

2. W okresie wyprzedaży płaszcz kosztował 600zł (cena brutto) , tzn. o 40% mniej niż przed wyprzedażą . Stawka VAT wynosi 22%. O ile mniejszy podatek zapłacimy , kupując ten płaszcz po obniżonej cenie?

2

Odpowiedzi

2010-02-06T17:10:31+01:00
Zadanie 1.

książka - 25 zł
płyta - 5 zł netto + 22%vat

100%+22%=122%
122%*5zł=6,10 zł
25 zł+6,10zł =31,10 zł
odp.Cena książki i płyty powinna wynosić 31,10 zł.

Zadanie 2.

płaszcz w czasie wyprzedaży- 600 zł

100%+40%=140%
140%*600=840zł

płaszcz przed wyprzedażą: 840 zł

22%*840zł=184,8zł
22%*600=132zł
184zł-132zł=52,8zł

odp. podatek zmniejszy się o 52,8 zł.
30 4 30
2010-02-06T17:13:08+01:00
1. 5 * 1,22 = 6,1 zł - cena CD z VATEM

25 + 6,1 = 31,1 zł - cena książki z CD

Odp. Cena książki z CD to 31,1 zł.


2. x = (600* 100) / 60
x = 60000/60
x = 1000 = cena przed obnizką

1000 * 0,22 = 220 - VAT przed obnizką
600 * 0,22 = 132 - VAT po obniżce

220-132=88 zł

Odp. Zapłacimy podatek mniejszy o 88 zł.
11 2 11