Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T19:36:05+01:00
W zalaczniku zadania z 1 gim

1) W klasie VI d uczy sie 26 uczniow . Dziewczat jest o 4 wiecej niz chlopcow . Ilu jest chlopcow i ile dziewczat tej klasie ?

x + ( x + 4 )= 26
x + x + 4 = 26
2x = 26 - 4
2x = 22 / : 2
x = 11

W klasie jest 11 chlopcow i 15 dziewczat .


2) Metalowy pręt o dlugosci 8,4 m rozcieto na dwie czesci , z ktorych jedna jest 2 razy dluzszza od rugiej , jak dlugosc maja czesci ?

x + 2x = 8,4
3x = 8,4 / : 3
x = 2,8

Jenda czesc ma 2,8 m a druga 5,6 m .


3) Za 6 dlugopisow po 1,50 zł kazdy i 4 zeszyty Ala zaplacila 18,80 zł . ile kosztowal zeszyt ?

4x + 6* 1,50 = 18,80
4x = 18,80 - 9
4x = 9,8 / : 4
x = 2,45

Zeszyt kosztowal 2,45 zł .


4) W trzech koszykach jest razem 72 jablek . W pierwszym jest 26 jablek a w dwoch pozostalych po tyle samo . Ile jablek jest w kazdym koszyku ?

x + x + 26 = 72
2x = 72 - 26
2x = 46 / : 2
x = 23

W koszykach jest : 23 , 23 i 26 jablek .

2010-02-06T19:47:23+01:00
1)W galerii handlowej rozpoczęto wyprzedaż artykułów . Torebka kosztowała 140 zł. Jaka jest cena tej torebki po obniżce o 35% ?

rozwiazanie:
65% z 140 = 65/100 * 140 = 65/10 * 14 = 910/10 =91

Odp.Cena tej torebki po obniżce wynosi 91zł.

2)Do szkolnego klubu sportowego Tęcza należy 36 chłopców i 24 dziewczynki . jaki procent należacych do klubu stanowią dziewczęta ?

rozwiazanie:
24/60 * 100% = 24/6 * 10% = 240/6 % = 40%

Odp.Dziewczyny stanowią 40%

3)mikser po obniżce o 15% kosztuje 119zł . Jaka była cena miksera przed obniżką ?

rozwiązanie:
x- cena miksera

85% z X =119
85/100 * X = 119
x=119 : 85/100 = 119 * 100/85 = 11900/85=140zł .

Odp. Cena miksera przed obniżką wynosiła 140zł .

4)Telewizor , ktory kosztował 2000zł , teraz kosztuje 1740zł . O ile procent obniżono jego cenę ?

rozwiązanie:
2000-1740=260
260/2000*100% =26/2 *1%= 26/2 = 13%

Odp. Telewizor staniał o 13 % .
2010-02-06T20:34:50+01:00
Za dwa piórniki po 20 zł każdy i dwanaście ołówków Jacek zapłacił 100zł.Ile kosztuje jeden ołówek?

Rozwiązanie:
x - cena ołówka
2*20 + 12*x = 100zł
40 - 100 =- 12x
-60 = -12x /(-12)
x = 5zł
odp.Ołówek kosztuje 5 zł


Kasia ma 550 zł i chce kupić rower za 300zł i kupić odtwarzacz mp4.Ile kosztuje odtwarzacz mp4 jeśli Kasi nie zostanie żadna reszta?

Rozwiązanie:
z - cena odtwarzacza mp4
300zł + z = 550zł
z = 550zł - 300zł
z = 250zł
odp.Odtwarzacz mp4 kosztuje 250zł


Jasio ma kupić 5kg owoców.Jabłka ważą 1.5kg, a gruszki 2kg.Ile kilogramów owoców zostanie do kupienia Jasiowi?

Rozwiązanie:
k - waga reszty owoców
1.5 + 2 + k = 5
5 - 3.5 = k
1.5 = k
odp.Jasio musi jeszcze kupić 1.5 kg owoców.


Jarek ma 1000 koni,200 krów i świnie.Razem ma on 1220 zwierząt.Ile Jarek ma świni?

Rozwiązanie:
ś -ilość świni
1000 + 200 + ś = 1220
ś = 1220 - 1000 - 2000
ś = 20
odp.Jarek ma 20 świni.