Za na 3 kg bananow i 5 kg winogron zapłacono 26 zl a za 4 kg bananow i 7 kg winogron 36 zl ile kosztowal 1 kg banabow a ile 1 kg winogron


zad1 wyznacz x z rownania 3x+7y=8 i podaj 3 pary liczb spelniajace te rownanie

zad2 po dodaniu liczby y i 50%liczby x otrzymamy 3 gdy od liczby y odejmiemy 5 to otrzymamy 20% liczby x
zad3 ile rozwiazan ma dany uklad rownan
a)
5x+y=10
5(2-x)=y

b)
3(-x+4)=y
3x+y=0

Zad4 tomek i paweł maja razem 280 znaczkow tomek ma 40 wiecej niz pawel ile znaczkow ma kazdy z nich

Zad5.Pani helena ulokowala na gieldzie 600zl kupujac akcje firmy x i y po roku uzyskala kwote 640 zl przy czym wartosc akcji firmy x wzrosla o 10% a firmy y zmalała o 10% ile pieniedzy ulokaoala na koncie firmy x a ile na koncie firmy y

zad6 za 5 paczkow i 4 kremowki zaplacono 11 zl a za 6 paczkow i 10 kremowek zaplacono 21 zl ile kosztowal paczek a ile kremowka

Prosze jesli mozecie to rozwiazcie mi te zadania :))
Nie bylam na tych lekcjach w sql i nie wiem o co chodzi :D
Z góry dzięki ^ ^

1

Odpowiedzi

2010-02-06T23:03:45+01:00
Zad.1
x - cena kg bananów
y - cena kg winogron

3x+5y=26
4x+7y=36|:4

3x+5y=26
x=9-1,75y

3(9-1,75y)+5y=26
27-5,25y+5y=26
-0,25y=-1
y=4

x=9-1,75*4
x=9-7
x=2

odp: 1 kg bananów kosztuje 2zł , a 1 kg winogron kosztuje 4zł.


Zad.4
x - Paweł
x+40 - Tomek

x+x+40=280
2x=280-40
2x=240
x=120

120+40=160

odp: Paweł ma 120 znaczków , a Tomek 160 znaczków.

Zad.5
x - akcje w firmie X
y - akcje w firmie Y

x+y=600
110%x+90%y=640

y=600-x
1,1x+0,9y=640

1,1x+0,9(600-x)=640
1,1x+540-0,9x=640
0,2x=100
x=500

y=600-500
y=100

odp: Pani Helena w firmie X ulokowała 500zł a , w firmie Y 100zł.


Zad.6
x - cena pączka
y - cena kremówki

5x+4y=11|:4
6x+10y=21

1,25x+y=2,75
6x+10y=21

y=2,75-1,25x
6x+10(2,75-1,25x)=21
6x+27,5-12,5x=21
-6,5x=-6,5
x=1

y=2,75-1,25*1
y=2,75-1,25
y=1,5

odp: Pączek kosztował 1zł a, kremówka 1,5zł.