Zad 1.
a) w szkolnej stołówce oiady je 100 osób. W hurtownii w której kupuje sie produkty do stołówki , 1kg cukru kosztuje 3,15zł 1 kg śliwek kosztuje 4,60 zł, a 1 kg wiśni kosztuje 3,78zł
Ile będą kosztowały produkty potrzebne do przygotowania kompotu według przepisu Czesi?

Przepis Czesi na kompot

(porcja dla jednej osoby)
9dag śliwek, 5 dag wiśni, 0,3 l wody, 4 dag cukru . Owoce opłukać i wydrelowaĆ.Wode zagotować z cukem włożyć owoce , gotować przez chcwile. Przed podaniem kompot wystudzić.

b) A ile by kosztowały te produkty , gdyby w stołówce jadło obiady 150 osób?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T10:26:27+01:00
1.
a) 9dgx4,6zl=0,9kgx4,6zl=4,14zl
5dagx3,78zl=0,5x3,78zl=1,89zl
4dagx3,15zl=0,4kgx3,15zl=1,26zl
4,14zl+1,89zl+1,26zl=7,29zl
7,29zlx100=729zl
Odp.: Produkty do kompotu dlka 100 osob kosztuja 729zl.

b)729zl:2=364,5zl
729zl+364,5zl=1093,5zl
Odp.: Produky do kompotu dla 150 osob kosztuja 1093,5zl.

:*****
2010-02-07T10:35:24+01:00
Zadanie1
a)
1kg=100dag

Porcja dla jednej osoby:
9dag śliwek*100osób=900dag=9kg
5dag wiśni *100osób=500dag=5kg
0,3l wody*100osób=30l
4dag cukru*100osób=400dag=4kg

Śliwki=9kg*4,60zł=41,40zł
Wiśnie=5kg*3,78zł=18,90zł
Cukier=4kg*3,15zł=12,60zł

41,40zł+18,90zł+12,60zł=72,90zł

Odp.:Produkty potrzebne do przygotowania kompotu dla 100 osób wg przepisu Czesi kosztują 72,90zł.

b)72,90zł:2=36,45zł
72,90zł+36,45zł=109,35zł
lub
72,90zł*1,5=109,35zł

Odp.:Produkty potrzebne do przygotowania kompotu dla 150 osób wg przepisu Czesi kosztują 109,35zł
2 5 2